AVM otoparkları şüpheli araçları tanıyacak

0

AVM’lerin geniş otopark kapasiteleri ve bu otoparklara hergün çok sayıda aracın giriş çıkış yapması, şüpheli araçların bu mekanlarda saklanmasını kolaylaştırıyordu.

Suçlular otoparklarda saklanamayacak

Emniyet müdürlüğü şimdi ileri teknolojiyle AVM otoparklarındaki araçları tanıyacak ve şüpheli araçları tespit ettiğinde alarm verecek bir sistemi hayata geçirdi.

Yürürlüğe giren 29934 numaralı AVM Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) Yönetmeliği kapsamında MOBESE A.Ş. ile iş birliği yapan tesis yönetim şirketi ATALIAN, ülke çapında birçok alışveriş merkezine kurulum gerçekleştirdi. Otopark giriş ve çıkışlarına kurulan kamera sistemleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün merkezi yazılımı ile entegre çalışarak olası güvenlik zafiyetlerinin önüne geçiyor.

Plaka tanıma sistemi; kamera içinde bulunan bütünleşik donanım, yazılım ve plaka tanıma, Emniyet Genel Müdürlüğü merkezi yazılımından oluşuyor.

Yüksek çözünürlüklü kameralarla araç plaka, marka, model, renk eşleştirme bilgileri kayıt ya da kontrol edilerek anlık olarak Kent Güvenlik Yönetim Sistemine aktarılıyor. Kameralardan alınan araç görüntülerinde plaka bölgesi ayrıştırılıyor, plaka üzerinde bulunan karakterler çeşitli görüntü işleme (OCR) yöntemleriyle okunuyor.

Sistem IP veya analog kameralarla ve farklı çözünürlüklerde çalışabiliyor. Burada işlenen bilgilerle rapor ya da alarm üretilmesi sağlanıyor.

Türkiye’de daha önce yaşanan bombalı araç olaylarında, bomba yüklü araçların bir kısmının AVM otoparklarında patlatılmış, bir kısmının ise eyleme gitmeden önce AVM otoparklarında saklandığı anlaşılmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>