Avrupa, 737 Max için yazılım güncellemesi istiyor

0

ABD’nin dev uçak üreticisi Boeing’in, en son modellerinden olan ve biri düşen, diğerlerinde de ağır sorunlar tespit edilen 737 Max modeli, ABD sivil havacılık yönetimi kadar Avrupa’lı havacılık otoritelerini de rahatsız ediyor.

Otopilot kilitlendiği için düşüyordu

Şu anda tüm uçuşları durdurulan 737 Max’lara yeniden uçuş izni verilmesi için uçağın otomatik pilot yazılımında güncelleme isteyen Avrupalılar, bu olmadan uçağın hava sahasına girmesine izin vermeyeceklerinin de altını çiziyor.

Avrupa ve ABD Boeing’ten daha önce 5 farklı güvenlik güncellemesi yapmasını istemişti. Bunların ise yaklaşık 3 ay sürmesi bekleniyordu. Şimdi yapılacak otopilot güncellemesiyle, 737 Max’ların yerde bekleme süresinin aylarca daha uzayacağı tahmin ediliyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>