Avrupa, Apple’ın Shazam evliliğine izin verecek mi?

0

Apple’ın satın aldığı müzik tanıma uygulaması Shazam’ın Apple uygulamaları ile entegrasyonu tehlikeye girebilir, hatta satış iptal bile olabilir. Avrupa Birliği’nde yükselen hoşnutsuz sesler, birliğin bu evliliği mercek altına almasına neden oldu.

Avrupa Birliği satıştan rahatsız

Avustrya, Fransa, İzlanda, İtalya, Norveç, İspanya ve İsveç tarafından gündeme getirilen şikayetlerle Avrupa Komisyonu bu evliliğin anti-tekel yasalarına uygun olup olmadığını araştıracak. Avrupa ayrıca, dev bir Avrupalı şirketin ABD kontrolüne geçmesinden de rahatsız ancak elbette bu rahatsızlık resmen dile getirilmiyor.

İngiltere’de kurulu olan Shazam uygulaması dünya çapında popülerliği olan bir müzik uygulaması ve kısa süre önce 400 milyon dolar karşılığında Apple’ın oldu.

Avrupa Komisyon’unun bu satın almayı soruşturması için 35 günlük süresi var. Eğer bu 35 günlük soruşturma içinde önemli şüpheler oluşursa soruşturmaya ek bir 105 gün daha eklenebilir. Bu da Apple’ın önümüzdeki 140 gün boyunca Shazam üzerindeki etkisinin minimum kalması anlamına geliyor.

1999’da kurulan Shazam, çok kısa önce karlı bir şirket konumuna yükselmişti. Bunda, artık Apple Music ve Spotify sayesinde cep telefonları ile müzik dinleyen ve yeni şarkıları keşfetmek için Shazam’ı kullanmaya başlayan genç neslin de büyük etkisi olmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>