Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa Birliği Ergenlere Sosyal Medyayı Yasaklıyor

- Advertisement -

tips-for-latest-apps

Avrupa Birliği, önümüzdeki hafta çok tartışılacak bir karar verecek. Yeni uygulama hayata geçerse 16 yaşından küçük bireylerin, ebevyn izni olmadan sosyal medya servislerini kullanması mümkün olmayacak.

ABD’de bir süredir gündemde olan 13 yaş altındaki çocukların dijital dünyada korunmasına yönelik uygulamanın bir benzeri de Avrupa’da da uygulanıyordu. Buna göre, ergenlik dönemine ulaşmamış çocukların sosyal medya hesabı açmalarına izin verilmiyordu. Bu kuralın pratikte ne kadar uygulanabildiği başka bir mesele ancak, yasalar çocukların sosyal medyadan uzak tutulmasını öngörüyordu.

Şimdi Avrupa Birliği’nin yeni hayata geçirmek istediği uygulamaya göre, ergenlik çağına gelmiş 13-16 yaş aralığındaki çocukların, ancak ebeveynlerin izniyle sosyal medya servislerini kullanması mümkün olacak. Eğer AB bu yönde karar alırsa, Facebook, Twitter, Snapchat gibi sosyal medya uygulamaları, AB üyesi ülekelerde 13-16 yaş aralığında hesap açmaya çalışan çocuklara “anne-babanızdan izin kağıdı getirin,” cevabını verecek.

Ayrıca 16 yaş altındaki çocukların dijital verilerinin hiçbir şekilde kayıt altına alınmaması, reklam verenlere satılmaması ve veri ticaretinde kullanılmaması şartı da gelecek.

Elbette bu noktada uygulamanın nasıl kontrol altında tutulacağı, sosyal medya servislerinin ebeveynleri nasıl tespit edeceği, izinlerin gerçekten ebeveynlerden gelip gelmediğinin nasıl doğrulanacağı gibi detaylar henüz net değil. Bu aşamada ülkelerin merkezi nüfus veri tabanlarında kayıtlı anne-babaların kayıtlı e-posta ve telefon numaralarına onay mesajı göndermek gibi önlemler söz konusu. Ancak bunun için sosyal medya servislerine üye olurken vatandaşlık numarasının beyan edilmesi gibi zorunluluklar da ortaya çıkacak ki, bu da internette her kullanıcının gözlenip izilenebilmesi, fişlenmesi anlamına geleceğinden büyük tartışmaların çıkması kaçınılmaz olacak.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir