Avrupa Birliği Google’a cezayı kesiyor mu?

1

Google’ın Avrupa Birliği ile imtihanı, en zor şartlarda devam ediyor. Avrupa Birliği’nden kendi alışveriş servislerini arama sonuçlarında üstte çıkarmaması için direktif alan Google, bu konuda Avrupa’yı ikna edemeyince 1 milyar Euro’nun üzerindeki bir cezayla karşılaşma riski yaşıyor.

Piyasadaki hakim konumunu kötüye kullanarak rekabette kendine üstünlük sağlamakla suçlanan Google’ın arama motoru ile alışveriş servisleri arasındaki organik bağı kesmesi isteniyordu. Ancak yıllardır bu isteğe cevap veremeyen Google için ceza ödeme vakti gelmiş olabilir.

Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’un 7 yıldır süren soruşturması sırasında defalarca uyarı alan Google, arama motoru ile alışveriş servislerini ayırmak için hiçbir zaman girişimde bulunmamakla da suçlanıyor. Avrupa Komisyonu ayrıca Microsoft, Intel, Apple, Facebook ve Amazon hakkında da geniş soruşturmalar yürütüyor ve bu soruşturmalardan da şirketleri zorlayacak yaptırımlar veya yüksek cezaların çıkması bekleniyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>