Avrupa Birliği mobil dolaşım ücretini kaldırıyor

0

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlar bundan böyle ülke dışında cep telefonlarını kullandıkları için yüksek dolaşum ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar. Almanya’nın ve İspanya’nın uzun yıllardır süren itirazlarına rağmen mobil dolaşım ücretini yasaklatmayı başaran Avrupa Birliği, artık vatandaşlarının telekom şirketlerine fahiş faturalar ödemek zorunda kalmasının önüne geçmiş oluyor.

Avrupa Birliği içinde özellik serbest dolaşım nedeniyle, birkaç kilometre ötedeki komşu ülkeye geçen vatandaşların özellikle data kullanımı nedeniyle, ay sonunda hiç beklemedikleri yüzlerce dolarlık faturalarla karşılaşmaları, büyük şikayet konusu oluyordu. Avrupalı operatörler ise tüm uyarılara rağmen bu “tatlı” gelirden vazgeçmek istemiyor ve dolaşım ücretlerini kaldıracak yasanın geçmemesi için çok uzun yıllardır lobi yapıyorlardı.

Lobiler harekete geçti

Anca bu zafer hala kazanılmamış olabilir. Mobil dolaşım ücretlerinden en çok geliri elde eden Alman ve İspanyol telekom operatörlerinin yeni yasayı geri çekmek için güçlü bir lobi kampanyasına başlamaları bekleniyor.

Yeni yasayla beraber, vatandaşlar artık hangi Avrupa Birliği ülkesinde olursa olsunlar, kendi ülkelerindeki gibi faturalanadırılmaya devam edecekler. Ancak kullanıcılar alt yapı limitleri nedeniyle kıtanın her yerinde kendi ülkelerindeki gibi hizmet alamayabilecekler. Örneğin, ülkesinde 21 Mbps hızında internet bağlantısı olan bir Avrupa Birliği vatandaşı başka bir ülkede, GSM şebekesinin alt yapısı nedeniyle 1 Mbps’in altında kalabilecek. Operatörlerin özellikle bu açığı kullanarak, dolaşımdaki vatandaşa “kapasitem yeterli değil”, bahanesiyle çok düşük kalitede hizmet sunması bekleniyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>