Avrupa Birliği Uber ve Airbnb hakkında karar verdi

0

Avrupa Birliği, üye ülkelerin Uber ve Airbnb gibi paylaşım ekonomisini kullanan organizasyonlar karşısında nasıl bir tutum takınması gerektiğini belirledi.

Birliğin yaptığı çalışma sonrasında yayınlanacak raporun medyaya sızan taslaklarına göre, Avrupa Birliği üye ülkelere, paylaşım ekonomisine engel olmamaları tavsiyesinde bulunacak. Böylece Uber ve Airbnb gibi şirketler birlik ülkeleri içinde çok daha rahat hareket edecekler.

Rapor taslağına göre, paylaşım ekonomisini kullanan bu şirketleri yasaklamanın son tercih olması tavsiye ediliyor ve bu yeni online servisleri düzenleyecek yasaların üzerinde çalışılması gerektiği vurgulanıyor.

Rapora göre, bir ülke Airbnb gibi bir şirketin yerel işletmelere zarar verdiğini düşünüyorsa ilk yapması gereken servisi yasaklamak değil, kullanımını kısıtlandırmak olmalı. Örneğin, Airbnb ile kiralanacak evde kalış süresi maksimum 2 günle sınırlanabilir. Geçtiğimiz yıl Fransa, Uber’in Fransa’daki yöneticilerini yasa dışı iş yaptıkları gerekçesiyle tutuklamıştı.

Avrupa’da çok sayıda şehirde taksiciler veya otel işletmecileri, Uber ve Airbnb’nin işlerine darbe vurduğunu ve haksız rekabet yarattığını dile getiriyorlardı. Ancak öyle görünüyor ki bu paylaşım şirketleri artık Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olacak. Öte yandan, sadece Uber değil, dev otomobil şirketleri de kendi otomobil paylaşım servislerini kurarak yakın gelecekte otomobillerini paylaşım servisleri üzerinden pazarlamak üzerine hazırlık yapıyorlar. Dolayısıyla Avrupa Birliği, geleceğin hayat biçiminde kaçınılmaz şekilde var olacak paylaşım ekonomisini dışlamanın hata olacağını fark etmiş gibi görünüyor. Rapor perşembe günü yayınlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>