Avrupa, Google’a 2.7 milyar dolar ceza kesti

0

Avrupa Birliği’nin 7 yıldır süren Google soruşturması, 2.7 milyar dolarlık rekor ceza ile son buldu. Google, Avrupa Komisyonu’nun, arama motorunu kendi satış servislerinden ayırmasına yönelik kararını uygulamayarak cezaya da davetiye çıkarmış oldu.

Avrupa Birliği, Google’ın arama motorunu insanları kendi satış servislerine yönlendirmek için kullandığını ve bu nedenle hakim konumunu kötüye kullanıp küçük alışveriş şirketlerinin rekabet şansını yok ettiğini dile getiriyordu. 

Ancak Google cezayı ödemekle kurtulamayacak. Google’ın şimdi rama motorunu ve satış servislerini ayırmak ve Avrupa kanunlarına uygun hale getirmek için 90 gün vakti var. Bu arada, 60 gün içinde de bu operasyonu nasıl gerçekleştireceğine dair bir planı Avrupa Komisyonu’na teslim etmek zorunda. Google bu şartlara uymazsa, şartları uygulamadığı her gün, günlük gelirinin %5’ini ceza olarak ödemek zorunda kalacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>