Avrupa için elektrikli otomobil devrimi 2035’te

0

Elektrikli otomobillerin yollardaki sayısı hızla artarken, insanların benzinli veya dizel araçlardan vazgeçme hızı aynı oranda hızlanmıyor. Bazı Avrupa ülkeleri 2025 yılında benzinli veya dizel sıfır otomobil satışını yasaklayacağını “bir temenni” olarak açıklamış olsalar da piyasa araştırmacıları liderlerle aynı fikirde değiller.

Petrol ekonomisi bitiyor

Hollanda bankası ING’nin yaptırdığı araştırmaya göre, Avrupa genelinde petrol türevleriyle çalışan sıfır araçların satışının tamamen yasaklanacağı en erken tarih 2035 olarak görünüyor.

Avrupa otomotiv endüstrisinin büyük oranda petrol motorlarına bağımlı olduğunu ve henüz elektrikli motor konusunda uzmanlaşmadıklarının altını çizen rapor, kazanç elde etmeye devam etmek için petrol motorları satmaya devam etmek durumunda olacak otomotiv endüstrisinin ancak 2035 yılında tamamen elektrik motorlarına geçebileceği vurgulanıyor.

Ayrıca, Avrupa otomotiv sektörünün, elektrikli otomobiller için kilit pozisyondaki Li-ion pil üretiminde söz sahibi olmadığını, dünyadaki üretimin sadece %3’ünü karşılayabildiklerini hatırlatan rapor, Avrupalı otomobil üreticilerinin Li-ion üretimi konusunda devrimsel bir atak yapmadan elektrikli otomobil üretmeye başlamaları halinde Çin, Japonya ve Eon Musk’ın yeni girişimleri nedeniyle ABD’ye bağımlı hale geleceğinin tespitini de yapıyor. Bu da Avrupalı otomobil üreticilerinin fiyat rekabeti konusundaki avantajı kaybetmeleri anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>