Avrupa Komisyonu siber güvenlik yatırımlarını onayladı

0

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ortak projelerde gelişmiş siber güvenlik çözümleri üretmesi için ayrılacak 450 milyon Euro’luk fonu onayladı.

Bu fon önümüzdeki yıllar içinde üye ülkelerde ilgili projeler üzerinde çalışan şirketlere, üniversitelere, kamu kurumlarına dağıtılacak. Elbette Brexit gerçekleşirse, İngiliz şirketleri bu fondan pay alamayacak. Brexit nedeniyle İngiliz teknoloji şirketlerinin panik olmasının ve merkezlerini Avrupa Birliği içindeki ülkelere taşımak istemesinin en önemli nedeni, bunun gibi fonları kullanamayacak olmaları.

Siber güvenlik konusundaki projelerin takibini ise kısa süre önce kurulan European Cyber Security Organization yapacak. Bu kurum, hangi kuruluşa ne kadar fon gönderileceğini da tespit edecek. Siber güvenlik konusundaki ilk projelerin 2017 yılının başlarında görücüye çıkması bekleniyor.

Bu arada, Avrupa Birliği devletlerinin sağlayacağı 450 milyon Euro’luk fon, siber güvenlik projelerinin ilk aşamasında kullanılacak ancak başarılı projelere yatırım yaparak ortak olmak isteyecek özel sektör sermayesinin bu miktarın üç katı kadar olacağı hesaplanıyor.Yani,  ilgili devlet fonundan yararlanarak oluşturukan güvenlik projeleri sonraki aşamada 1,3 milyar Euro’luk bir özel sektör sermayesini kendilerine çekebilecekler. Projelere akan paranın 2020 yılında toplamda 1,8 milyara ulamış olması bekleniyor.

Avrupa Birliği bu tür yüksek boyutlu fonlar sayesinde, birlikten çıkmak isteyebilecek diğer ülkelerin halklarının da birlikte kalmaya ikna olacağını umuyor. Dolayısıyla yakında farklı alanlarda yeni fonların da onaylandığını duymamız sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>