Avrupa Komisyonu yapay zeka için yeni politikalar öneriyor

0

Avrupa Komisyonu yapay zeka

Yapay zeka ile yasal düzenlemelerde önemli bir aşama geçildi. Avrupa Komisyonu yapay zeka için öneriler sundu.

Avrupa Komisyonu yapay zeka için 4 kategori öneriyor

Tüm dünyada yapay zekaya yönelik nasıl düzenlemelerin yapılacağı düşünülüyor. Avrupa Birliği ise yapay zekaya katı sınırlar koyacak yasaları yürürlüğe sokmayı planlıyor.

Avrupa Komisyonu, yapay zekayı ayrı risk kategorilerine ayıran ve her birine uygun bir düzenleme düzeyi uygulayan 4 katmanlı bir sistem çağrısı yaptı.

Bu katmanlarda en tepede, insanların hakları ve güvenliği için “kabul edilemez” bir risk oluşturan sistemler olacak. İkinci katmanda, yüksek riskli yapay zeka için bir kategori var. Bu bölüm, hem dahil edilen yazılımların çeşitliliği hem de önerilen sınırlar açısından en kapsamlı olanıdır.

Üçüncü katmanda, sohbet robotları gibi sınırlı riskli yapay zekalar için bir kategori var. Mevzuat, bu programların bir yapay zeka ile konuştuğunu açıklamasını gerektirecek, böylece onları kullanmaya devam etmek isteyip istemediğiniz konusunda bilinçli bir karar verilebilecek.

Son olarak, insanlar için minimum risk oluşturan programlar için bir bölüm var. Komisyon, yapay zeka sistemlerinin “büyük” çoğunluğunun bu kategoriye gireceğini söylüyor. Bu bölüme giren programlar, spam filtreleri durumları içerecek.

İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton yaptığı açıklamada, “Yapay zeka bir araçtır, amaç değil. Bugünün önerileri, Avrupa’nın yapay zeka konusunda laboratuvardan pazara küresel bir mükemmeliyet merkezi olarak konumunu güçlendirmeyi, Avrupa’da yapay zekanın değerlerimiz ve kurallarımıza saygı göstermesini sağlamayı ve endüstriyel kullanım için yapay zekanın potansiyelinden yararlanmayı hedefliyor.” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>