Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa ülkeleri ne kadar dijital?

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin dijital yetkinliklerini araştırdı. Güncellenen endeksin zirvesinde Danimarka var.
- Advertisement -

AvrupaBirligiBugün Brüksel’de gerçekleştirilen Digital4EU Stakeholder Forum adlı etkinlikte, Avrupa ülkelerinin dijitalleşme yolunda ne durumda oldukları da açıklandı.

Güncellenen Digital Economy and Society Index (DESI) listesi, Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin ödeme, ticaret, kamu hizmetleri gibi alanlarda ne kadar dijital olduğunu gösteriyor.

Toplam 30 farklı kriterin baz alındığı araştırmada ülkelerin erişim/bağlanabilirlik oranları, insan kaynakları, internet kullanımı, dijital teknolojilere entegrasyon ve dijitalleştirilmiş kamu servisleri öne çıkıyor.

Buna göre Danimarka listenin ilk sırasında yer alırken, onu küçük bir farkla bir başka Kuzey Avrupa ülkesi olan İsveç takip ediyor. Üçüncü sıra Hollanda’nın olurken, ilk 10’daki diğer ülkeler ise Finlandiya, Belçika, Birleşik Krallık, Estonya, Lüksemburg, İrlanda ve Almanya olarak sıralanıyor.

28 ülke arasında son sırada ise Romanya bulunuyor. Romanya’nın hemen önünde yer almayı başaran ülkeler ise Bulgaristan, Yunanistan, İtalya ve Hırvatistan olarak listeleniyor.

chart
İnteraktif tabloya ulaşmak için tıklayın

Araştırmanın alt detaylarına inildiğinde, ortalama internet kullanım oranının yüzde 75 ile 2013’e göre üç puanlık bir artışa sahne olduğu karşımıza çıkıyor. Bu kalemde en yüksek oran yüzde 93 ile Lüksemburg olurken, Romanya yüzde 48 ile son sırada kalıyor. Bunda, ülkelerin coğrafi büyüklüklerinin de etkisi olduğunu düşünmemiz gerekiyor.

KOBİ’lerin e-ticaretteki konumlarına bakıldığında ise yüzde 15’lik bir ortalama kullanımdan söz etmek mümkün. Dijitalleşmiş kamu hizmetlerine bakıldığında ise Danimarka yüzde 69’la ilk sırada bulunurken, Romanya, sadece yüzde 6’lık oranla son sırada bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir