Avrupa ülkeleri süper bilgisayar için birleşti

0

Süper bilgisayarlar yarışında ABD ve Çin’in arkasında kalan Avrupa şimdi bu açığını kapatmak için ortak hareket etme kararı aldı.

Buna göre, 7 Avrupa ülkesi, dünyanın en güçlü süper bilgisayarını üretmek için bir araya gelecek. Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya’nın oluşturduğu yeni konsorsyumun inşa edeceği süper bilgisayarın, dev bir Airbus uçağı boyutlarında olması bekleniyor. 

Avrupa Komisyonu’nun gözetiminde kurulacak olan süper bilgisayar, Avrupa’daki bilimsel araştırmaların hızlandırılmasında büyük önem taşıyacak ve Avrupa ülkelerindeki üniversitelerin yabancı süper bilgisayarlara olan bağımlılığını ortadan kaldıracak.

Yeni inşa edilecek süper bilgisayar, Avrupa’da şu anda bulunan en güçlü süper bilgisayardan 100 kat daha hızlı çalışacak. Ancak Avrupa Komisyonu’na göre hiçbir Avrupa ülkesinin tek başına bu kapasitede bir bilgisayar üretmenin maliyetine katlanmak istemediğinden, Komisyon gözetiminde yedi Avrupa ülkesi operasyonu ortak olarak yürütecek.