Avrupa’da 2016 startup yılı olacak

0

Bayer_StartupHer yeni yıl yeni bir umut olduğu kadar, startup kurucuları için de beklentilerle doludur. Yapılan araştırmalar, yeni teknoloji girişimleri için yılın ilk iki ayının oldukça bereketli geçtiğini gösteriyor. Zira Tech.eu verilerine göre Avrupa ve İsrail merkezli yeni teknoloji girişimlerine yapılan yatırımların büyüklüğü 2.6 milyar Euro’yu buldu bile.

Bu büyüklüğün sözleşme adedini de kapsadığını belirtmekte fayda var. Çünkü 2.6 milyar euroluk yatırım tam 527 anlaşmayı temsil ediyor. Bu, aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir yükselişi de simgeliyor. 2015’in Ocak – Şubat döneminde bu sayı 204, toplam yatırım tutarı ise 1.99 milyar Euro düzeyinde gerçekleşmişti.

startup yatirim 2016

527 yatırımın 254’ü Ocak ayına ait. Bu dönemdeki yatırımların toplam büyüklüğü ise 1.6 milyar Euro seviyesinde bulunuyor. Şubat ayının bu yıl 29 gün olmasının bir etkisi var mı bilemeyiz ama Ocak ve Şubat arasındaki adetsel fark çok yüksek değil.

Yatırım alan ülkeler

Ülkelerin dağılımına bakıldığında ise Fransa adet, İngiltere ise hacim anlamında ilk sırada bulunuyor. Fransa 97 yatırımla ilk sırada bulunurken İngiltere 86, Almanya 69, İsveç 60 ve İsrail 46 yatırımla takip ediyor. Hacim, yani yatırım tutarları açısından bakıldığında ise İngiltere yüzde 108 artış ve 869 milyar Euro ile ilk sırada yeralırken, İsrail merkezli teknoloji girişimleri 587 milyon Euro ile ikinci, Fransa 370 milyon Euro ile üçüncü, Almanya ise 189 milyon Euro ile dördüncü sırada bulunuyor.

startup yatirim 2016 ulkeler

Startup için anahtar kelime: fintech

Rapordaki verilere göre fintech, yani finansal teknoloji girişimleri adet bazında ilk sırada. Onu donanım, pazaryerleri, kurumsal SaaS çözümleri, e-ticaret, sağlık, veri analitiği, ulaşım/lojistik ve güvenlik takip ediyor.

startup yatirim alanlar

Ancak tabloya yatırım tutarları büyüklüğü olarak bakıldığında adet bazında dokuzuncu sırada olan güvenlik teknolojileri, sektörünün 314 milyon euro ile ilk sıraya yerleştiği görülüyor. Takip edenler ise fintech, sağlık, seyahat, donanım, kurumsal SaaS çözümleri, telekom ve altyapı ile veri analitiği. Fintech, sağlık ve seyahat 200 milyon euro üzerinde yatırım yapılan sektörler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>