Avrupa’da elektrikli otomobil satışlarında rekor kırıldı

0

elektrikli otomobil satışları

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları rekor kırmaya devam ediyor. Elektrikli otomobil satışları, toplam satışlarda yüzde 20 seviyelerine yaklaştı.

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları için yeni rekor

Avrupa’da birçok ülkenin dizel ve benzinli araçları yasaklamaya yönelik yaptığı planlar, elektrikli otomobil satışlarını da artıyor. Avrupa’da, elektrikli otomobil satışlarında yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor.

EV Sales Blog tarafından paylaşılan bilgilere göre, Avrupa’da Kasım 2020’de Avrupa’da toplamda 166 bin 255 elektrikli otomobil satışı gerçekleşti. 2019 yılının Kasım ayıyla kıyaslandığına, yüzde 198’lik rekor bir artış yaşandı. Ayrıca Avrupa’da, elektrikli otomobil satışlarının toplam araç satışlarının içindeki payı ise yüzde 16 oldu.

Aralık ayında ise bu yüzdenin yüzde 20 seviyelerine ulaşması bekleniyor. 2020 yılının ilk 11 ayında ise elektrikli otomobil satışları 1 milyon 85 adede ulaştı. Avrupa’da en çok satılan elektrikli otomobil ise Renault Zoe oldu. Toplam Renault Zoe satış sayısı 83 bini geçerken, Kasım ayında 9 bin 953 adet Zoe satıldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>