Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupalı girişimci atılımlar için dikkatli

Avrupa merkezli pekçok şirket ve yatırımcıları yeni denizlere yelken açmak konusunda ABD'li rakiplere göre daha dikkatli adımlar atıyor.
- Advertisement -

Londra’dan Berlin’e kadar çok sayıdaki Avrupalı şirket bilindiği gibi Amerikalı isimlerle rekabet edecek gücü kendilerinde buluyor. Bunların başında ise teknoloji markaları geliyor. Yine de iki şehirdeki Avrupa’nın en hızlı yükselen girişimcileri yatırım için zorluk çekmeye devam ediyor.

ABD’nin teknoloji merkezi Silikon Vadisi geçtiğimiz yıla oranla yatırım akışını sağlayan tutarı iki katına çıkarttı ve 2014’te 22 milyar doları garanti altına aldı. Araştırma şirketi CB’e göre New York merkezli şirketler geçen yıla oranla yatırım miktarını yüzde 44 arttırarak 4.5 milyar dolara ulaşmışlar. Londra’da bu değer sadece 1.4 milyar dolara denk gelmiş.

Öte yandan Alman SoundCloud ve Wooga, hem mühendislerine ödediği maaşlar hem de ödediği kiralar konusunda New York merkezli isimlerin yanına yaklaşamıyor. Berlin’deki teknoloji bazlı girişimler için toplanan yatırımlar 2013’e oranla yüzde 140 artarak 1.1 milyon dolara ulaşıyor.

Bu gibi sebeplerde ötürü de hem şirket sahipleri, hem de yatırımcılar oldukça dikkatli adımlar atmaya gayret ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir