Avrupalılar bedava internete hazırlanıyor

1

Avrupa Komisyonu, “insan hakkı” olarak tanımladığı internetin, sosyal alanlarda ücretsiz olması için Avrupa Birliği’ne tavsiye kararında bulunmaya hazırlanıyor.

Tasarıya göre, Avrupa ülkelerinde sosyal alanlarda, parklarda, avm’lerde, hava limanlarında ve benzeri yerlerde, herkese açık, ücretsiz WiFi bağlantısı sağlanacak.

2017’de başlayacak

WiFi4EU ismini alacak bu ücretsiz kablosuz bağlantılar, hem Avrupa vatandaşlarının hem de turistlerin kullanımına açık olacak. Avrupa Birliği’nin bu hizmeti sunmak için 2017-2019 yılları arasında ayıracağı bütçe ise 120 milyon Euro olacak.

Komisyonun yasayı teklif etmesinden sonra Avrupa Parlamentosu’nun yasayı kabul etmesi bekleniyor. Böylece hastanelerde, okullarda, parklarda, kamu dairelerinde, şehir merkezindeki meydanlarda, plajlarda Avrupalılar artık ücretsiz ve geniş bant internetin keyfini çıkartabilecek.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>