Techinside Google News
Techinside Google News

Avrupa’nın gündeminde telekom var

Avrupa'nın pek çok ülkesinde, telekom sektörünü düzenleyen kurumlar tarafından gerek M2M, gerekse 5G için önemli kararlar alındı.
- Advertisement -

AvrupaBirligiMobil teknolojilerin ve mobil internet hizmetlerinin ekonomiye olan pozitif etkisi, başta Avrupa kıtasındakiler olmak üzere pek çok ülkede yeni düzenlemelerin gerçekleştirilmesini sağladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) her ay düzenli olarak hazırladığı “Elektronik Haberleşme Sektöründe Gelişmeler Bülteni“nde de kendine yer bulan bazı gelişmeler, yalnızca o ülkelerdeki şirketleri değil, o ülkelere mobil teknoloji temelli ürün ya da özüm sunmak isteyen farklı ülkelerdeki şirketleri de ilgilendiriyor.

BTK’nın kısa süre önce Nisan 2015 sayısını yayınladığı bu bültende mobil genişbant, makinelerarası iletişim (M2M), 4G ve 5G üzerine alınan kararlar dikkat çekiyor. Raporda kendine yer bulan ülke ve uluslararası kurumlar arasında Almanya, ABD, İtalya, İngiltere, İsveç, İrlanda, Çin, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), GSM Birliği (GSMA), ICANN, Avrupa Şebeke ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA) ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) bulunuyor.

Almanya’da yeni frekans ihalesi

Almanya hükümeti, mobil genişbant konusunda ciddi bir hareketlilik içinde. Hükümet, 700 MHz bandının mobil genişbant hizmetinde kullanılması için bir frekans yönetmeliği değişimine gitti. Ancak asıl hareketlilik burada değil, 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan yeni ihalede. Ülkedeki düzenleyici kurum BNetzA, 270, 700, 900, 1500 ve 1800 MHz bandlarını kapsayan ihaleye katılacak şirketleri de açıkladı. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek ihale Telefonica Germany, Telekom Deutschland ve Vodafone’un rekabetine sahne olacak.

İtalya’da gündem M2M

İtalya, ihaleyle değil ama bazı düzenlemelerle geçen ayın telekom gündeminde kendine yer bulmuş. Ülkedeki düzenleyici kurum Agcom, M2M alanında yaşanan bazı sorunların çözümü için harekete geçtiğini açıklamıştı. M2M servis sağlayıcılarının doğrudan son kullanıcı ile bağlantı kurabildiğinden yola çıkan Agcom, bu kapsamda yüketici sözleşmelerinde değişikliğin de yolunu açmış oldu. Agcom’un 2013 verilerine göre İtalya’da 6 milyondan fazla M2M tabanlı cihaz bulunuyor. Kurum, yine M2M alanında küçük işletmecilerin pazara daha rahat giriş yapabilmelerine olanak tanıyacak düzenlemeleri de gündemine almış durumda.

İngiltere’de 5G sesleri

5G teknolojilerinin geliştirilmesi noktasında özel sektör ve üniversite işbirliğinde somut adımların atıldığı İngiltere, bu bakış açısını gelecekteki standartları şekillendirmede de gösteriyor. Ülkede telekom sektörünü düzenleyen kurum olan Ofcom’un gündeminde 5G sistemler için 6 GHz ve üzeri spektrum bantlarının kullanılacağı değerlendirmesi yapılıyor. TechInside okurları, bu gelişmelerin bir kısmına “5G’de saflar netleşiyor” başlığıyla yer verdiğimizi hatırlayacaktır.

BTK’nın hazırladığı bültende öne çıkan diğer konular arasında ise İrlanda’nın güncel kullanıcı verilerini açıklaması, İsveç’in yüzde 60’ında 10 Mbit ve üstü hızlarda 4G hizmetinin verilebilmesi -ki bu yüzde 20’lik bir artış anlamına geliyor- ve GSMA tarafından hazırlıkları sürdürülen “tek dijital pazar” için Avrupa Komisyonu’na yaptığı “Hızlı hareket etmelisiniz” uyarısı bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir