Avrupa’nın ilk canlı C-V2X örneği sergilendi

0

Qualcomm CDMA Technologies GmbH, motosiklet, araçlar ve yol çalışmaları arasında Avrupa’nın ilk C-V2X doğrudan iletişim birlikte işlerliğinin canlı gösterimini duyurdu. İlk defa duyurulan 3rd Generation Partnership Project’in (3GPP) Sürüm 14’ünü temel alan C-V2X’in denemesini hayata geçirmek için geçen yıl “Yarının Her Şeye Bağlantılı Araçları” (ConVeX) konsorsiyumunu oluşturan şirketler, gösterimlerini Almanya’nın Ingolstadt şehrinde gerçekleştirdi.

Gösterimde Audi Q7 ve Audi A4 yol araçlarının yanı sıra Qualcomm 9150 C-V2X çip seti çözümünü kullanan C-V2X teknolojisiyle donatılmış Ducati Multistrada 1200 Enduro çift tekerli araç yer aldı. Etkinlikte motosiklet ve araçlar arasında yaşanabilecek yaygın olaylar ve C-V2X teknolojisinin yol güvenliğini iyileştirmede nasıl kullanılabileceği gösterildi. Bunların arasında C-V2X teknolojisiyle donatılmış bir aracın kavşaktan ileriye atıldığında sağ şeritten kendi hakkı olan yoldan gelen bir motosikletle çarpışmasını engellediği Kavşakta Çarpışma Uyarısı’nın yanı sıra bir aracın sola dönerken motosikletle çarpışmasını engelleyen Trafik Dönüşleri Boyunca Çarpışma Riski Uyarısı yer aldı.

ConVeX konsorsiyumu yeni teknolojilerin durağı oldu

Bu kullanım durumları, ConVeX projesinde gösterilen geniş yelpazeli gelişmiş uygulamaların bir parçası. Bu uygulamaların arasında SWARCO tarafından geliştirilen ve yol kenarlarındaki altyapıyı kullanan Araç – Altyapı arası (V2I) iletişimi ve Ericsson’ın Almanya’daki A9 motor yolu dijital test alanında çalıştırılan 4G/5G hücresel test ağını kullanan Araç – Ağ arası (V2N) iletişimi bulunuyor.

Konsorsiyum, katılan kurumlar ve “Almanya’daki Dijital Test Alanlarında Otomatikleştirilmiş ve Bağlantılı Sürüş” projesi kapsamında Alman Federal Ulaşım ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından finanse ediliyor.

ConVeX konsorsiyumu, C-V2X teknolojisinin ticari olarak hizmete alınmasını desteklemek amacıyla var olan çalışmalarının bir parçası olarak birleşik C-V2X bağlanırlık platformunun faydalarını göstermek için saha denemelerini yıl boyunca gerçekleştirmeye devam edecek. Şirketler, bu denemeleri 3rd Generation Partnership Project’in (3GPP) Sürüm 14 standardıyla tanımlanan C-V2X bağlanırlık platformu sayesinde gerçek zamanlı C-V2X doğrudan iletişiminin menzil, güvenilirlik ve düşük gecikme süresi avantajlarını sergilemek için gerçekleştiriyor. Trafik akışının optimizasyonunu desteklemek, güvenliği iyileştirmek ve otomatikleştirilmiş sürüşe giden yolu oluşturmak için yeni kullanım durumlarını öne çıkarmak, buradaki amaçlar olarak dikkat çekiyor.

Denemeler sırasında Araç- Araç arası (V2V), Araç- Altyapı arası (V2I) ve Araç-Yaya arası (V2P) senaryoları için C-V2X doğrudan iletişimi; Abone Kimlik Modülü (SIM), hücresel abonelik veya ağ yardımına ihtiyaç duymadan 5.9 GHz ITS yelpazesinde çalıştırılıyor. Doğrudan iletişim aktarımını tamamlayan ağ temelli iletişimler, kablosuz operatörün 4G ve Araç – Ağ arası (V2N) iletişimi için gelişmekte olan 5G kablosuz ağlarını kullanacak şekilde tasarlandı ve telematikleri, bağlantılı bilgi-eğlenceyi ve gittikçe çeşitlenen gelişmiş bilgilendirici güvenlik kullanım durumlarını desteklemek için lisanslı operatör yelpazesinde çalışıyor. V2N senaryoları, denemeler için Ericsson’ın 2.6 GHz bandında, Almanya’daki 4G ve 5G test ağlarında çalışıyor.

C-V2X teknolojisi, geniş küresel otomotiv ve telekom ekosistemi tarafından destekleniyor. Destekleyenler arasından Audi, Ericsson ve Qualcomm Incorporated’ın kurucu üyeleri olarak yer aldığı hızla büyüyen 5G Automotive Association (5GAA) da yer alıyor. 5GAA’da birçok öncü otomotiv üreticileri, birinci sınıf sağlayıcılar, yazılım geliştiricileri, mobil operatörler, yarı iletken şirketleri, test ekipmanı bayileri, telekom sağlayıcıları, trafik ışığı sağlayıcıları ve yol operatörlerinden oluşan 85’ten fazla üye yer alıyor. İyileştirilmiş otomotiv güvenliği, otomatik ve bağlantılı sürüş ve trafik verimliliğini desteklemek için V2X iletişimlerinin küresel bir çözümü olan C-V2X, küresel olarak tanınmış 3rd Generation Partnership Project’in (3GPP) 5G ile ileri düzeyde uyumluluk sağlamak üzere tasarlanmış sürekli evrilen belirlemelerini temel alan tek V2X teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) kurumlarının da dahil olduğu otomotiv endüstrisi tarafından tanımlanan üst katman protokollerinden de avantaj kazanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>