Avustralya Facebook’a dava açtı

0

Avustralya Facebook

Cambridge Analytica, Facebook’un başına dert açmaya devam ediyor. Son olarak Avustralya Facebook’a 529 milyar dolarlık dava açtı.

Avustralya Facebook’a tazminat davası açtı

2018 yılında ortaya çıkan Cambridge Analytica, Facebook’un birçok ülke ile ilişkilerinin bozulmasına neden oldu. Son olarak Avustralya da Cambridge Analytica için Facebook’a dava açan ülkeler arasına katıldı.

Cambridge Analytica’dan etkilenen 86 milyon profilin, 310 binden fazlasının Avustralyalı Facebook kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Avustralya, Facebook’tan kaynaklanan bu veri sızıntısı için dava açtı.

Eğer dava sonucunda Avustralya haklı görülürse, Facebook 529 milyar dolarlık tazminat ödemek zorunda kalacak. Benzer bir şekilde Facebook, Cambridge Analytica nedeniyle 500 milyar sterlinlik bir ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Facebook kullanıcılarının verilerini toplayan Cambridge Analytica, gizliliği ihlal eden en büyük veri ihlalleri arasında görülüyor. Cambridge Analytica ile özellikle politik reklamların hedeflenmesi, birçok ülkenin Facebook ile olan ilişkilerini olumsuz yönde etkiledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>