Avustralya tahıl ticaretini blockchain ile yapacak

0

Avustralya, ülkedeki tahıl ticaretini blockchain teknolojisi ile saydamlaştırarak hem tahıl üretimi ve ticareti konusundaki rakamları takip edebilmeyi hem de üretici ve tüccar arasındaki alışverişi hızlandırmayı planlıyor.

Ülkedeki tahıl üretimini kontrol eden kurum şimdi, blockchain teknolojisini tahıl ticaretine entegre etmenin potansiyel yararlarını araştırmak üzere bir çalışma başlattı. 

Buna göre tarım teknolojileri geliştiren bir startup olan AgriDigital, blockchain bloklarına tahıl ürünlerinin rekoltelerini ve üretici bilgilerini depolayacak. Sonradan değiştirilemeyen bu veriler, tahıl ticaretinde kullanılacak ve ürünü satın alan tüccar, ürün kendisine teslim edildiğinde, ödemeyi blockchain zinciri üzerinden serbest bırakacak. Böylece üretici de ürününü teslim ettiği anda parasını almış olacak.

Devlet de hangi çiftçinin ürününün ne durumda olduğunu, satılıp satılmadığını, ülkenin tahıl rekoltesinin hangi ellerden geçerek nereye gittiğini böylece kolaylıkla takip ederek bu stratejik üretim ve ticaret konusunda daha fazla bilgi sahibi olacak.