Avustralya web tarayıcılar için inceleme başlattı

0

Avustralya web tarayıcı

Avustralya geçtiğimiz günlerde Google ile telif konusunda gerginlik yaşamıştı. Bu kez Avustralya web tarayıcılar için inceleme başlattı.

Avustralya web tarayıcıları inceleyecek

Avustralya, geçtiğimiz günlerde Facebook ve Google ile sıkı bir görüşme yapmıştı. Telif ödemelerini kapsayan bu görüşmeler neticesinde Facebook ve Google’ın yerel yayıncılara ödeme yapması yönünde karar verilmişti.

Şimdi ise Avustralya, rekabet hukukuna yönelik incelemeler başlattı. Avustralya hükümeti, Google’ın ve Apple’ın kendi tarayıcılarını varsayılan olarak sunmasına yönelik kapsamlı bir çalışma yürütecek. Bu varsayılan seçeneklerin kullanıcıda baskı oluşturduğundan yola çıkılarak inceleme yapılacak. Bunun için Google ve Apple’ın tarayıcı seçim ekranı ile kullanıcılara yardımcı olması bekleniyor.

Avustralya’daki duruma baktığımızda mobil tarayıcı kullanımında Safari’nin yüzde 51 ile lider olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Chrome yüzde 39’luk paya sahipken, Samsung ve Mozilla kalan kısmı ağırlıklı olarak paylaşıyor. Safari’de varsayılan arama motoru olan Google ise bunun için 15 milyar dolarlık ödeme yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>