Avustralyalılar Uber’i dava etti

0

Uber’in taksi lisansı ile çalışmak zorunda olan klasik taksi işletmelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu iddiası sadece Türkiye’de dile getirilmiyor. Daha önce Avrupa’da da büyük tartışmalara konu olan bu mesele şimdi Avsutralya halkını da rahatsız etmeye başladı.

Dünyadaki yasalar ABD’deki gibi değil

Avustralya’da bir avukat, 6000 kişinin vekaleti ve katılımıyla Uber’e dava açtı. Yolcu taşımak için şehir yönetiminden büyük ücretler karşılığında lisans satın alan taksi ve özel otobüs işletmeleri, Uber’in yasalardaki boşluklardan faydalanarak fiilen taksi işletmeciliği yaptığı ancak bunun için tek kuruş lisans ücreti ödemediğini dile getiren davacılar, haksız rekabet nedeniyle yüz milyonlarca dolar zarar ettiklerini dile getiriyorlar.

Ayrıca davacılar, Uber’in bu şekilde “yasa dışı” olarak faliyet gösterdikleri ülkelerde, uygulamalarına yapay zekalı bir tespit güncellemesi yaptığını ve Uber’den araç çağırmak isteyen kişinin polis, müfettiş, ulaştırma bakanlığından veya belediyeden bir zabıta olduğunu tespit ettiğinde, “boş araç bulunamadı,” mesajı verdiğini, bu şekilde sürücülerin onlara ceza yazacak devlet görevlilerinin tuzağına gitmelerini engellediklerini hatırlatarak, Uber’in yasa dışı bir iş yaptığını çok iyi bildiğini de hatırlattılar.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>