Avustralya’nın kangruları otonom sürüş teknolojisini yendi

1

Dev otomobil üreticileri, otonom araç devrimine geç kalmamak için hızla otonom sürüş teknolojilerini geliştirirken dünyanın farklı noktalarında, farklı hava koşulları, farklı coğrafi yapılar, farklı toplumlar içinde araçlarını test etmeyi ihmal etmiyorlar.

İşte bu testler sırasında Volvo ilginç bir detayın farkına vardı. Otonom araçlar, kanguruları tanımakta zorlanıyor ve bu da sürüş güvenliğini riske atıyor. Diğer bir deyişle, yolda kanguru gören otonom aracın aklı karışıyor ve ne yapacağını bilemiyor.

Kuş mu yoksa inek mi?

Bu sorun, kangurunun diğer hayvanların aksine zıplayarak hareket eden bir hayvan olmasından kaynaklanıyor. Araç kanguruyu fark ettiğinde onu karada otlayan inek, koyun gibi iri memeli hayvanlardan biri olarak değerlendiriyor ve sürüş politikasını buna göre düzenliyor. Ancak kanguru hemen sonra ani ve yüksek bir hızla yerden zıpladığında, aracın sensörleri havaya doğru yükselen bir hayvan olduğunu görüyor ve bunun bir kuş olduğuna karar veriyor. Ayrıca hayvanın birkaç saniye içinde yerden yükselip kanatlanarak, uçup gideceğini düşünerek, hızını kesmeden sürüşe devam ediyor.

Yol kenarlarında dururken araçları görünce aniden havalanıp uçup giden iri kargalar, martılar gibi kuşlarla aynı muamaleyi gören kanguru bir saniye sonra havadaki hareketini durdurup tekrar yere indiğinde ise araç onu yeniden ve bu kez havadan inmiş, inek, koyun gibi görmeye başlıyor. Dolayısıyla, yeni doğmuş ve gördüğü her şeye şaşıran bir bebek gibi dünyayı daha yeni yeni tanımaya başlayan bu masum yapay zekalar, şaşkınlık içinde ne yapacaklarını şaşırarak, saçmalamaya başlıyorlar.

Volvo şimdi bu sorunu çözmek için Kanguruları otomobillerine tanıtmak ve kangurulara karşı özel bir sürüş profili oluşturmak için yapay zeka üzerinde çalışmaya başladı. Sorunun yenilmesi çok uzun sürmeyecek ancak bu mesele, otonom araç teknolojisi geliştirilirken ne tür sorunların yaşandığını hatırlamamız için kenara not düştüğümüz ilginç bir anı olarak tarihte yerini almış bulundu.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>