AWS, Türkiye planlarını hayata geçiriyor!

1

Amazon kurucusu Jeff Bezos’un “2 pizza kuralı”, toplantıların daha verimli geçmesi için harika önerileri barındırıyor.

Benzer tavsiyeler eşliğinde ülkemizde ofisi bulunan Amazon Web Services Türkiye Yöneticisi Mert Doğu ile bir araya geldik ve tüm dünyada oluğu gibi ülkemizde de hızla büyüyen şirketin planları hakkında konuştuk.

İlk adımını atan start-up’lardan tutun da köklü kurumların bulut çözümlerini sağlayan AWS, bu zamana kadar önemli işbirliklerine imza atmış durumda.

Bilinen markalar arasında Peak Games, Digiturk, Arçelik, Pegasus ve Bahçeşehir Koleji gibi markalarla olan çalışmaları örnek gösteren firma, gelecek için ülkemiz adına daha da umutlu.

Tüm dünyada 16 bölgede hizmet veren AWS, her bölgede en az 2 veri merkezi ile çalışıyor. Bazı yoğun bölgelerde bu sayı artıyor ve toplamda 43 veri merkezine sahip.

2018 planları ise heyecan verici.

Haritaya 4 yeni bölge daha ekleyecek olan firmanın hedeflediği ülkeler arasında şimdilik ülkemiz bulunmuyor. Ancak, henüz detaylarını paylaşamadığım ciddi yatırımların açıklanmasına çok az kaldığını belirtebilirim.

Ülkemizde AWS hizmetinden faydalanan firmalar, veri merkezi olarak genelde Frankfurt ve İrlanda’yı tercih ederken, yeni açılan İngiltere ve Fransa veri merkezleri de giderek cazibesini artırıyor.

Asıl beklentimiz, bu veri merkezlerinden birinin ülkemizde açılması.

Bu yatırım, hem AWS’ye yatırım yapan şirketlerin hız alanını artırırken, bölgedeki konumunu gelecek için fırsata çevirmek isteyen Dijital Türkiye adına da önemli bir motivasyon kaynağı olacak.

AWS, dahil olduğu kurumun kültürünü benimseyerek, hızlı çıkış yapan ve kuralları altüst eden firmalardan biri.

2006’dan sonra kurulan ve 10 milyar dolar ciro barajını en hızlı aşan şirketler arasında adını ilk sıraya yazdırırken, benzer ivmeyi ülkemizde de gerçekleştirmek istiyor.

Geçtiğimiz çeyrekte %43 büyüyerek cirosunu 3,66 milyar dolara çıkarmayı başaran AWS, ülkemizde proaktif şirketlerin gelecekte yerini sağlamlaştıracağını düşünüyor ve o şirketlerin çözüm ortağı olmak istiyor.

İş ortaklarından gelen geribildirimlerde en çok “sizinle çalıştığımız için içimiz rahat” yorumunu aldıklarını belirten Mert Doğu, bilişim sektöründeki satın alma döngüsünü tamamen değiştirdiklerini belirtiyor.

Eskiden, teknoloji yatırımları 10 senelik planlar dahilinde yapılırken şimdi ise istendiği takdirde, 2048 işlemciye sahip bir sistemi, birkaç saatliğine kiralamanın çok kolaylaştığını anlatan Doğu, işletmelerin bu hız alanı ile eşine az rastlanır başarı hikayeleri oluşturduğunu aktarıyor.

AWS tarafından gelen bilgiler, şimdilik bu şekilde.

Piyasada, “güvenilir ama pahalı” algısını değiştirmek için güzel fikirleri hayata geçirmek isteyen firmanın Türkiye planlarını TechInside okurları ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

  1. türk girişimcilere ciddi manada ihtiyaç var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>