AWS ve Verizon’dan 5G sınır bulut bilişim işbirliği

0

AWS, re:Invent’te yeni çözümlerini tanıtmaya devam ediyor

Amazon Web Services (AWS) ve ABD’li operatör 5G sınır bulut bilişimde (edge cloud computing) işbirliğine gittiklerini açıkladı. AWS’in ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlediği re:Invent isimli etkinlikte duyurulan işbirliğiyle, Amazon’un buluttaki gücünün Verizon’ın 5G ultra genişbant ağıyla bir araya getirilmesi hedefleniyor. Böylece mobil ve internete bağlı cihazlar daha güçlü hale gelecek.

İki şirkette denemesi yapılıyor

İki şirketin işbirliğinin dikkat çeken yönü, Verizon’ın dünyadaki ilk 5G sınır bilişim ağını kullanması. Verizon bunun için AWS’nin yeni hizmeti AWS Wavelength’ten faydalanacak. Bu hizmetin özelliği ultra düşük gecikmeyle çalışması gereken 5G’li mobil cihazlarda  yazılım geliştirecek yazılımcılara bu kabiliyeti sunması. İki şirket şu anda Verizon’ın sınır bilişim platformu olan 5G Edge üzerinde AWS Wavelength’i Chicago’da sınırlı sayıda müşterisiyle deniyor. Bu müşteriler arasında oyun şirketi Bethesda Softworks ve Ulusal Futbol Ligi (NFL) yer alıyor.

5G Edge neler vadediyor?

Yazılımcılar AWS Wavelength ve Verizon 5G Edge kullanarak otonom endüstriyel cihazlar, akıllı otomobiller, nesnelerin interneti (IoT), sanal ve artırılmış gerçeklik gibi alanlarda gecikmeye hassas alanlarda çözümler üretmeye yoğunlaşacak. Bunu yapabilmek için ise Verizon 5G Edge; kullanıcı, cihaz ve uygulamalar arasında verimli yüksek hacimli bağlantılar sunuyor.  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>