Amazon Macie güvenlik çözümü duyuruldu

0

Amazon Macie

Amazon Web Services, yeni güvenlik çözümü Amazon Macie servisini duyurdu. Bu yeni güvenlik servisi machine learning’i kullanarak müşterilerin veri kaybını önlemek için, AWS üzerinde yer alan hassas verileri otomatik olarak tespit ediyor, sınıflandırıyor ve koruma altına alıyor.

İnternet üzerinden alışverişte onay dönemi başladı!

Amazon Macie, fikri mülkiyet veya kişisel bilgiler içeren verileri tespit ediyor ve müşterilere kontrol panelleri ve uyarılar yardımıyla bu verilere nasıl erişildiğini veya bu verilerin nasıl aktarıldığını gösteriyor. Merkezden yönetilen bu servis, veri erişimini sürekli olarak izliyor ve anomalileri kontrol ediyor. İzinsiz erişim riski veya yanlışlıkla oluşan veri akışları tespit edildiğinde, detaylı uyarılar veriyor. Şu an itibari ile Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) üzerinde kayıtlı bilgileri koruyabilen Amazon Macie, yıl sonundan önce diğer AWS veri tabanlarındaki verileri de destekleyecek. 

Amazon Macie

Kurumlar devamlı artan miktarda veri üretmeye devam ettikçe, güvenlik ekiplerinin kuruma yayılmış haldeki hassas verileri bulması ve koruma altına alması git gide daha zorlu, pahalı ve zaman alan bir çabaya dönüştü. Bu amaca hizmet eden mevcut güvenlik çözümleri, genelde müşterilerin kompleks veri sınıflandırmaları yapmasını ve bu sınıflandırmaları sıklıkla güncellemesini zorunlu kılıyor. Bu tip bir yaklaşım ancak farkında olabildiğimiz risklere karşı bir önlem teşkil ederken, pek çok hatalı /dış kaynaklı uyarı da veriyor.

Amazon Macie ile bilgi güvenliği daha akılcı

Amazon Macie, emek yoğun bu süreci otomatize ediyor; otomatik öğrenme yardımı ile, kurumun hassas verilerinin nerede yer aldığını ve bu verilere genelde nasıl erişildiğini -kimlik doğrulama, erişimin gerçekleştiği nokta ve erişim zamanı da dahil olmak üzere- anlayan Amazon Macie, bilgi güvenliğine daha akılcı şekilde yaklaşıyor. Bu sayede müşteriler hassas verileri tespit etmekten ziyade bu verileri korumaya odaklanabiliyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>