Ay’da uzay kolonisi mi kurulacak?

0

uzay kolonisi

Farklı gezegenlerdeki yaşam arayışı, uzay kolonisi çalışmalarını yeni bir endüstri haline getirdi. Son olarak Jeff Bezos, Ay’da uzay kolonisi kurma konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Ay’da uzay kolonisi mümkün mü?

Amazon ve Blue Origin şirketlerinin CEO’su Jeff Bezos, teknoloji sektöründe uzayda yaşam arayışına olan merakı ile biliniyor. Bezos, GeekWire ile yaptığı röportajda, Blue Origin’in NASA ve ESA ile Ay’da kalıcı bir çözüm oluşturmak için çalışmasını istediğini söyledi. Bu ortak çalışma için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Bir koloni kurmak için Ay’ın uygun ortam olduğunu söyleyen Bezos, bunun nispeten çok yakın olduğunu söyledi. Bezos yıllardır süren çalışmaların, dünyadaki ağır sanayiyi uzaya taşımayı mümkün hale getirdiğini, insanların astroit oyukları içinde çalışabileceğini öne sürdü. Bunun için ilk hedefin ‘hafif sanayileşme ve konutlaşma’ olacağını belirtiyor.

Şirket, bu görüşü destekler nitelikle olan Blue Moon gemisini 2020 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. Ancak daha ileri seviye çalışmaların maliyeti nedeniyle Blue Origin’in de diğer uzay şirketleri gibi maddi destek almaya ihtiyacı var. Jeff Bezos, bunu ortaklık ile sağlayabilmek için NASA ve ESA ile temas halinde olduğunu söyledi.

Blue Origin ile Tesla’nın CEO’su olduğu Space X şirketinin çalışmaları neredeyse birbirine zıt şekilde ilerliyor. Her iki şirket de uzayda kolonileşmek istese de Bezos bunu Ay’da, Tesla ise Mars’ta yapmak istiyor. Ancak bu rekabette Ay’da kolonileşme çalışmalarının biraz daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. 19696 yılında Apollo 11 ile yapılan Ay ziyaretinden günümüze, Ay hakkında çok fazla bilgi edinme şansımız oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>