Ayrılık sonrası geri dönen çalışanlar en iyi seçim olabilir

0

bumerang çalışanlar

LinkedIn verilerine göre, 2019’da yüzde 3,9 olan bumerang çalışanlar, 2021’de şirket işe alımlarının yüzde 4,5’ini oluşturdu.

Aslında bumerang’ları işe almanın sayısız faydası vardır. Rokt kısa süre önce Haziran 2020’de şirketin kıdemli makine öğrenimi mühendislerinden biri olarak görevinden ayrılarak Facebook’a katılan Dr Yan Xu’yu memnuniyetle karşıladı. Yan, Haziran 2022’de şirketin makine öğrenimi mühendislik direktörü olarak Rokt’a dönmeden önce, Facebook’un sosyal ağlar için uygulamalı makine öğrenimi bölümünde iki yıl çalıştı.

Yan’ın Rokt’a dönmeden önce yaptığı ilk şeylerden biri,  becerilerini şirket içinde nerede kullanabileceğini ve en fazla etkiyi yaratabileceğini tartışmak için şirketin CEO’su ile bir diyalog başlatmaktı . “Düşündüğüm iki şey var – makine öğreniminin işin özü olup olmadığı ve potansiyel olarak ne kadar etki yaratabileceğim” diyor. Rokt’un baş insan yetkilisi Sarah Wilson, bir çalışanın geri dönmesinin çok büyük bir değeri olduğunu söylüyor: “Bumerang çalışanı iki açıdan değerlidir: ayrılırken kaybettiğimiz bilgi ve ayrıca yokken edindiği bilgi”

Eski çalışanları işe almak finansal açıdan çok mantıklı olabilir. Bumeranglar, işten ne kadar uzak kaldıklarına bağlı olarak, işe alım ve eğitim açısından yeni bir işe alımdan daha az maliyetlidir. Bunun da ötesinde, şirket içinde ve müşterilerle zaten ilişkiler kurdular. Yani normalde yeni bir işe alım için harcanacak zaman ve çaba, daha önemli şirket ve stratejik hedefler için harcanabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>