BAE Systems ve Fotoniks işbirliği Hürkuş’a yarayacak

0

hurkusUçaklarda kullanılmak üzere sanal gösterge paneli geliştirmek için birlikte çalışacaklarını duyuran BAE Systems ve Türk teknoloji şirketi Fotoniks, anlaşma kapsamında bu sistemlerin bölgesel olarak dağıtımında da birlikte çalışacak.

Anlaşmanın bir parçası olarak Fotoniks, BAE Systems’in LiteHUD Sanal Gösterge Paneli’ni (Head-Up Display) Hürkuş’un temel eğitim uçaklarındaki Sanal Gösterge Paneli sistemine entegre etmek için çalışacak. İki şirket ayrıca, lokal ve bölgesel Pazar için Fotoniks’in Ankara’da bulunan tesislerinde Sanal Gösterge Paneli sistemini geliştirecek.

BAE Systems’in patentli dalga kılavuzu teknolojisi kullanılan LiteHUD Sanal Gösterge Paneli, bilinen Sanal Gösterge Paneli’nden hacim olarak yüzde 60 daha küçük ve yüzde 50 daha hafif tasarlandı. Ayrıca, Hürkuş platform gibi hem mevcut hem de gelecekte oluşturulacak pilot kabinlerinde kolay entegrasyona izin veren modüler bir dizayna sahip.

BAE Systems Başkan Yardımcısı ve İletişim ve Kontrol Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Vekili Jim Garceau anlaşma ile ilgili olarak, “Bugünün savunma ve havacılık-uzay ortamında, ülkede ya da bölgede kurulmuş bir şirket ile çalışma kabiliyetine sahip olmak sadece bizim için değil, son kullanıcı için de, özellikle servis ihtiyacı gerektiği durumlarda, olmazsa olmaz hale geldi. Fotoniks ile birlikte çalışmak, bize Sanal Gösterge Paneli Sistemi’ni yerel imkanlar dahilinde tam ölçekte üretim ve bölgedeki müttefik güçlere satış fırsatını sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Fotoniks Genel Müdürü Cem Yazıcıoğlu ise imzalanan anlaşma ile ilgili olarak, “BAE Systems ile lokal olarak işbirliği içinde çalışmak Türkiye’ye teknoloji transferi, gelecek için potansiyel iş sahaları ve bölge kapsamında destek hizmetleri gibi pek çok fayda sağlayacak. BAE Systems ile çalışma kararımız ile birlikte bu teknolojiyi gelecekte Türkiye’de birlikte geliştirmek mümkün olacak.” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>