‘Bagajım nerede?’ derdi bitiyor

0

Hava yolu şirketleri sayesinde binlerce kilometre uzaklıktaki noktalara kısa süre içinde gidebiliyoruz. Seyahatlerimizi pratik ve hızlı hale getiren hava yolculuklarında bazı sorunlar da yok değil. Bunlardan biri de valizlerin kaybolması durumu. Uçağın bagajına gönderilen valizler için bir endişe başlıyor desek yanılmayız. Air France bu sorunu çözecek bir adım attı. Bagaj takibi uygulaması ile hayat kolaylaşacak.

Air France’tan bagaj takibi uygulaması

Paris Charles de Gaulle Havalimanı ile bir iş birliğine imza atan Air France, Radyo Frekanslı Tanıma Teknolojisi çiplerini kullanmaya başlıyor. 2020 yılından itibaren, bu havaalanında kontrol edilen bagajlar bir RFID (Radio Frequency Identification) çipi ile etiketlenecek. Bu sayede yolcular, seyahat boyunca bagajlarını takip edebilecekler.

Bagajın takibini ve tanımlamasını yapabilen çipler, transferin optimum güvenlik koşullarında gerçekleştirilmesini sağlıyor. Havacılık maliyetlerini de azaltan bu teknoloji, eksik eşyaları bulmak için harcanan zamanı da kısaltıyor.

İlk etapta Paris Charles de Gaulle havaalanının 2 numaralı terminalinde kullanılacak RFID çipli etiketler, yavaş yavaş diğer terminallere de yayılacak. Sonraki hedef ise, Air France seferlerinin gerçekleştiği tüm havalimanlarında bu yeni teknolojiyi uygulamak.
Air France, bagajlarını sahipleri ile uzaktan ilişkilendiren bu sistemle, yolcuların valizlerini kaybetme korkusu içinde olmamalarını amaçlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>