Bağlı arabalar için V2X testleri sürüyor

0

Bağlı arabalar

Bağlı arabalar için Bosch, Huawei ve Vodafone tarafından V2X testleri yapılıyor. Bağlı arabalar ile otonom sürüş sistemlerinin güvenilirliği artacak.

Bağlı arabalar için test sürüşleri

Bosch, Huawei ve Vodafone bağlı araçlar yola çıkmadan önce Münih’teki V2X testlerini yürütmek üzere bir araya geldi. V2I teknolojisi, bağlı araçların birbirleriyle, yol altyapısıyla ve çevrimiçi servislerle iletişim kurmasını sağlıyor. Bu üç iş ortağı, araştırmaları için Cellular-V2X kullanıyor ve araçların yola hazır olmasını sağlamak için imalat, IoT ve mobil teknolojideki uzmanlıklarını birleştiriyor.

Bosch tarafından verilen bir basın bülteninde “Mobil telefon sayesinde bağlı araçlar, konumları ve hızları gibi bilgileri 300 metrelik bir yarıçap içindeki tüm araçlara doğrudan iletebilir. Dahası, baz istasyonları aracılığıyla ara kanallardan geçmeden ve hemen hemen hiçbir gecikme olmadan bunu yapabilirler” denildi.

V2X testlerinin tamamlanarak, gündelik hayatta kullanıma başlanmasıyla araçlar adeta bir iletişim merkezi haline gelecek. Araçlar birbirleriyle ve trafik altyapısıyla iletişim halinde kalarak güvenli sürüş sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>