Bahreyn’den Türk start-up’lara özel fırsatlar

0

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB); Startup Turkey Türk start up’larına özel ücretsiz hızlı kurulum desteği verdiğini açıkladı. Bu süreçte Türk start up’lara Bahreyn’deki start up ekosistemine hızlı giriş ve sunulan fırsatlardan yararlanma imkânı sunacak. Türk start up’lar bu hızlı kurulum süreci ile Bahreyn ve GCC (Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi) pazarına girebilecekler.

Hızlı kurulum süreci aşağıdaki servisleri kapsayan özel bir danışmanlık hizmeti olarak yürütülecek ve EDB tarafından bu hizmetler start up’lara ücretsiz olarak verilecek:

  • Oturma izni, vize koşulları ve ticari sicili kapsayan pazara hızlı giriş işlemleri
  • Bahreyn merkezli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan yardım ve finansal desteklere erişim
  • Bahreyn’deki iş geliştirme merkezlerinden ve hızlandırıcı kurumlardan nasıl yararlanılacağına dair rehberlik hizmeti

Bu maddelerin yanı sıra Bahreyn merkezli hızlandırıcılar, iş geliştirme merkezleri ve ortak çalışma alanları Türk start up topluluğuna, işlerini büyütmek ve geliştirmek için ihtiyaç duyacağı bağlantıları kurmalarını desteklemek amacıyla kendi program ve network’lerini de açacaklar.

Sağlanan tüm bu olanaklar başlangıç seviyesindeki start up’lara, gelişmeleri ve GCC ülkeleri de dahil geniş bir pazara ulaşma imkanı sunan Bahreyn start up ekosistemine tam erişim olanağı sunuyor. Bahreyn, komşu ülkelere oranla yüzde 30-40 daha düşük maliyetli operasyon ortamı, kalifiye yerel iş gücü, tüm GCC pazarına erişimi kolaylaştıran coğrafi bir merkez ve start up’ların büyüme ve gelişmesine elverişli bir ortam ve altyapı sunuyor.

Türkiye’nin Bahreyn’deki doğrudan yatırımı 300 milyon dolara yaklaştı

Bahreyn EDB İş Geliştirme ve Start up’lar Müdürü Pakiza Abdulrahman, sunulan imkânlarla ilgili ”Bu olanaklar Türk start up’larına daha fazla erişim sağlayacak. Bahreyn, hızlı büyüyen, bölgedeki en büyük pazar olan Suudi Arabistan pazarını da kapsayan, komşu ülkelere kolay erişim imkânı sunan ve güçlü bağlantıları olan bir pro-start up merkezi. Bahreyn,teknolojik start-up’lara ürün ve hizmetlerini test etmek, geliştirmek ve ölçeklendirmek için destekleyici bir start up ekosistemi sunuyor.” dedi. Hızlı kurulum sürecinin sunduğu faydalar, 29 Nisan’da Uniq Istanbul’da düzenlenecek Start up Türkiye Fuarı’nda yer alacak Bahreyn EDB standında start up’lara sunulacak.

Türkiye, 2018’de Bahreyn’de gerçekleştirdiği 297 milyon doları bulan Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) ile Bahreyn’e en çok yatırım yapan üçüncü ülke oldu. Bahreyn hâlihazırda İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Finansbank ve Kuveyt Türk gibi Türkiye’nin önde gelen bankalarına ev sahipliği yapıyor. TAV, Orta Anadolu, Gama Holding, Göknur Gıda ve Sönmez Metal gibi şirketlerin yanı sıra gıda ve içecek sektöründe de Mado, Simit Sarayı, Sütiş, ve Köşebaşı faaliyet gösteriyor. Ayrıca Bogazici Ventures (Menapay), Justmop and Mental Up gibi start up’lar da Bahreyn’de operasyonlarını kurma sürecindeler.

Görsel: Pakiza Abdulrahman, Bahreyn EDB İş Geliştirme ve Start up’lar Müdürü

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>