Baidu, otonom otobüsünü 2018’de hizmete sokuyor

0

Çin’in Google’ı olarak bilinen ve aynı zamanda otonom sürüş teknolojileri de geliştiren dev teknoloji şirketi Baidu, 2018 yılında otonom otobüslerini kullanıma sokmayı planladığını açıkladı.

Baidu’nun CEO’su Robin Li’nin açıklamalarına göre, şirket aynı zamanda 2019 yılında yarı otonom otomobilleri piyasaya sürecek. 2021 yılında ise tam otonom otomobilleri yollarla buluşturacak.

Otonom araç teknolojisi geliştirmek için her yıl 1.5 milyar dolar Ar-Ge harcaması yaptıklarının altını çizen Robin Li, bu rakkamın şirketin yıllık karının onda biri olduğunu da hatırlattı.

Otonom otobüsün ise önümüzdeki sene bir Çinli üretici ile ortak olarak üretileceğini ve önceden belirlenmiş bir rotada hizmet vermeye başlayacağını vurgulayan Li, talep olması halinde, yeni hatlar için de otonom otobüs üretmeye devam edeceklerini ifade etti.

Google’ın en önemli rakipleri arasında gösterilen Baidu, otonom sürüş teknolojisini, Android işletim sistemine benzer açık kaynak kodlu Apollo otonom sürüş sistemine çevirerek, diğer teknoloji şirketlerini de bu programa dahil etti. Şu anda Apollo programında Ford, Daimler, Nvidia, Intel ve Microsoft gibi şirketler bulunuyor ve platformun geliştirilmesine katkıda bulunuyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>