Baidu otonom sürüş testlerine başlayacak

1

Baidu otonom

Baidu otonom sürüş testleri ne Pekin’de başlıyor. Uber’in sürücüsüz araçlarıyla olumsuz şekilde gündeme gelen otonom araçlar için testler tüm hızıyla devam ediyor.

Baidu otonom sürüş için Pekin’ seçti

Baidu’nun Apollo 2.0 olarak adlandırılan kendinden tahrikli platformu, temel kentsel ulaşım için geliştiriliyor. Bu testler ile gerçek dünya verileri kullanılarak bilgisayar ve simülasyon üzerinde geliştirme çalışmaları yönlendirilebilecek. Pekin’de yapılacak olan testler, 65 km uzunluğundaki 33 banliyö Pekin yolunda yapılacak. Baidu, bu testler için gerekli tüm izinleri Çin Hükümeti’nden aldı.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de Uber’in otonom sürücüsü bisikletli birine çarpmış ve ölümüne neden olmuştu. Bu kaza ile ABD’de otonom sürüş testleri hakkında ciddi tartışmalar yaşandı. Muhtemelen aracın Lidarında yaşanan sorun, bu testlerin halka açık yerlerde yapılmamasına yönelik sesleri yükseltti.

Ancak Çin Hükümeti, bu alanda yaşanan tartışmalara pek de kulak vermeyerek sektör lideri olmayı hedefliyor. Baidu için verilen izinler de bu hedefin bir parçası olarak gösterilebilir.

Baidu ayrıca, 2020 yılında tamamen ticari otonom araçlar satmayı hedefliyor.

Yorumlar

  1. İşin açıkçası bu tür uygulamaların Türkiye de desteklenmesi lazım !

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>