Baidu sürücüsüz araçları test etmeye başladı

0

Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu, uzun zamandır geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini halka açık yollarda test etmeye başladı.

Yasaları umursamadılar

Aslında Çin hükumeti, 2017 sonuna kadar sürücüsüz araçların testine olanak verecek bir yasayı yürürlüğe koymaya hazırlanıyordu ancak Baidu o kadar bekleyemeyeceğini düşünmüş olmalı ki, otonom araç filosunu Çin yollarında test etmeye başladı. Bu sırada sürücü koltuğunda bir şoför oturduğu için şirket yasaları çiğnemiş olarak da görünmüyor. 

Bir Baidu yöneticisi ise araçları test ettikleri bölgenin yerel yönetimi ile görüştüklerini ve testler için gerekli yasal alt yapının Şubat 2018’de hazır olacağını vurguladı.

Öte yandan, bu testler aslında Baidu’nun ilk testleri değil. Baidu ile beraber beş Çinli teknoloji firması daha ABD Kaliforniya’da kendi araçlarını test etmeye devam ediyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>