Baidu ve Xiaomi IoT için işbirliği yapacak

0

xiaomi

Çin’in Google’ı olarak kabul edilen dev internet şirketi Baidu ile Çin’de Apple’ın taktiğini uygulayan telefon üreticisi Xiaomi, IoT cihazları geliştirmek için iş birliği yapacaklarını açıkladılar.

İki şirketin yaptığı anlaşmaya göre hızla büyüyen Xiaomi, geliştireceği IoT cihazları için Baidu’nun işletim sistemi DuerOS’u kullanacak.

Amazon Echo’ya rakip

Xiamo bu sayede sesle komut alan Amazon Echo benzeri cihazlar ve öğrenen makineler geliştirebilecek ki, Çin toplumunun teknolojik alanda ABD’nin gerisinde kalmaması için bu cihazlara ihtiyaç duyuluyor ancak Çin hükumetinin herkesin evini dinleyen ABD’li bir cihazı ülkeye sokmamak konusunda kararlı olduğu biliniyor. Dolayısıyla Çin’in iki fedai şirketi şimdi dünyadaki teknolojik gelişmeleri kendi ürünleriyle Çin toplumuna ulaştıracaklar.

Baidu’nun VR, AR, yapay zeka gibi alanlarda derin çalışmalar yaptığı da bilindiği için Çin’in Xiaomi’ye, sadece telefon üretmekten fazlasını yapmak üzere görev biçtiği anlaşılıyor. Kısa süre sonra üzerinde Mi harfleri olan robotları, AR gözlüklerini ve farklı teknolojik cihazları görmek şaşırtıcı olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>