Techinside Google News
Techinside Google News

Bakan Işık: “Türkiye’de silikon çip üreteceğiz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yeni planlara dair bilgiler paylaştı. Bu bilgiler arasında Bilişim Vadisi ve silikon çip fabrikası da var.
- Advertisement -
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın açıklamaları arasında dikkat çeken başlıklar var. Uzun süredir telaffuz edilen ve Gebze’de olacağı açıklanan Bilişim Vadisi’nin Nisan ayında temelinin atılacağını söyleyen Bakan Işık, bölgenin 3 milyon metrekarelik bir alana inşaa edileceğini söyledi.

Şu an Vadi’de yer alacak firmaların değerlendirildiğini belirten Bakan Işık, burada bilişim, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Silikon çip fabrikası

Bakan Fikri Işık’ın açıklamalarındaki bir diğer önemli başlık ise silikon çip fabrikası. Gerçekleştirdikleri Malezya seyahatinde oradaki çip üretim tesislerini ve Ar-Ge merkezlerini ziyaret etme fırsatları olduğunu söyleyen Bakan Işık, galyum nitrat tabanlı çip üretim tesisinin ardından silisyum tabanlı çip üretmeyi planladıklarını belirtti. Burada büyük kapasiteler kurup ülke ekonomisine yük getirmeyi amaçlamadıklarını söyleyen Işık, hazırlıkların TÜBİTAK’taki Yarıiletken Teknolojileri (YITAL) Merkezi’nde yürütüleceğini belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir