Bakan Işık: “Türkiye’de silikon çip üreteceğiz”

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Anadolu Ajansı Editör Masası’na konuk olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık‘ın açıklamaları arasında dikkat çeken başlıklar var. Uzun süredir telaffuz edilen ve Gebze’de olacağı açıklanan Bilişim Vadisi’nin Nisan ayında temelinin atılacağını söyleyen Bakan Işık, bölgenin 3 milyon metrekarelik bir alana inşaa edileceğini söyledi.

Şu an Vadi’de yer alacak firmaların değerlendirildiğini belirten Bakan Işık, burada bilişim, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Silikon çip fabrikası

Bakan Fikri Işık’ın açıklamalarındaki bir diğer önemli başlık ise silikon çip fabrikası. Gerçekleştirdikleri Malezya seyahatinde oradaki çip üretim tesislerini ve Ar-Ge merkezlerini ziyaret etme fırsatları olduğunu söyleyen Bakan Işık, galyum nitrat tabanlı çip üretim tesisinin ardından silisyum tabanlı çip üretmeyi planladıklarını belirtti. Burada büyük kapasiteler kurup ülke ekonomisine yük getirmeyi amaçlamadıklarını söyleyen Işık, hazırlıkların TÜBİTAK’taki Yarıiletken Teknolojileri (YITAL) Merkezi’nde yürütüleceğini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>