Techinside Google News
Techinside Google News

Bakan Lütfi Elvan açıkladı: 4G ihalesi Mayıs’ta

Uzun zamandır beklenen 4G ihalesine dair detaylar açıklandı. Buna göre yetkilendirme ihalesi Mayıs'ta, ayrıca dördüncü bir operatöre de lisans verilecek.
- Advertisement -

4G3G’de olduğu gibi tüm gözler yeni ihaleye yani 4G’ye çevrildi. Bugün gerçekleşen bir basın toplantısında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından aktarılan detaylar, merak edilen pek çok sorunun da yanıt bulmasını sağladı.

İhale ne zaman?
Bakan Lütfi Elvan, ihaleye dair hazırlıkları Mayıs ayında tamamlanması için çalıştıklarını ifade etti. Elvan ayrıca yıl sonuna kadar 4G’nin çalışır hale gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

İhaleye kimler katılıyor?
İhalede dört lisans verilecek. Bu, mevcut oyunculara bir yenisinin ekleneceği anlamına geliyor. Ancak yeni operatör 2600 Mhz frekansı için başvuru yapabilecek. 900 ve 1800 Mhz frekanslarındaki 4G ihalesine şu an aktif olan üç operatör katılabilecek. 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 Mhz frekanslarından toplam 390 megahertz için ihaleye çıkılacak.

İşletme aşamasında güçlü bir rekabet olmasını istediklerini söyleyen Bakan Elvan, bu noktada belirli sınırlamalar koyduklarını da kaydetti. Elvan, bu sınırlamalarda şu anki üç operatörün durumlarını da dikkate aldıklarını belirtti.

Ortak fiber altyapı
Bakan Elvan’ın üstünde durduğu bir başka konu ise 4G ile önemi daha da artacak olan fiberoptik altyapı. Elvan, güncel rakamlarla toplam fiber ağın 240 bin kilometreyi geçeceğini söylerken, yeni yatırımlar noktasında ve kabloların geçtiği gözlerin ortak kullanımı noktasında da adımlar atacaklarını belirtti.

Ar-Ge ve yerli ürün kullanım zorunluluğu
3G ihalesinde karşımıza çıkan, operatörlerin zorunlu Ar-Ge personeli istihdamı 4G ihalesinde kısmen şekil değiştirerek yerini aldı. Buna göre 3G için zorunlu tutulan 500 Ar-Ge personeli sayısı 4G için 750’ye çıktı. Ancak Bakan Elvan, bu sayıda operatörlerin kendi Ar-Ge personellerinin de dahil edileceğini söyledi.

Bir başka önemli detay ise yerli ürün kullanımı. Bakan Elvan, operatörlerin altyapı çalışmalarında yerli ürün kullanımı için bazı oranlar getireceklerini ifade etti. Baz istasyonu ve şebeke ekipmanlarına yönelik getirilecek bu oranlar sadece Türkiye’den karşılanamayan, dışarıdan getirilmesi zorunlu ürünlerde geçerli olmayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir