Bankacılık, mobil kanallarla büyüyecek

0

Finans dünyası, özellikle bankalar genç müşterilerine ulaşmada alternatif kanalları yoğun bir şekilde kullanma gayretinde. Burada ise Y kuşağının da etkisiyle mobil dünyaya doğru hızlı bir geçiş söz konusu. Hizmet aldığı kurumlara farklı kanallardan ulaşmayı tercih eden Y kuşağı, bankacılık sektörünü de bu anlamda dönüştürüyor.

Pazarlama dünyasının öncelikli trendlerinden biri haline gelen Omnichannel, tüketiciyi dijital ve fiziki kanalların hepsinde yakalamayı temsil ediyor ve Y kuşağının talepleriyle birebir örtüşüyor. Örneğin Deloitte’un bir araştırması omnichannel kullanıcıların, online müşterilere göre işlem başına yüzde 93; sadece fiziksel mağazalardan hizmet alan müşterilere göreyse yüzde 208 daha çok harcama yaptığını gösteriyor.

Bankalar ise özellikle bu alanda uzman şirketlerden destek alıyor. Geçtiğimiz yıl, bu alanda dünyanın önde gelen şirketlerinden Monitise grubuna katılan ve faaliyetlerine Monitise MEA olarak devam eden Pozitron da bu şirketlerden biri.

Monitise’ın omnichannel stratejileri arasında yalnızca mobil bankacılık çözümleri bulunmuyor. Şirket, bu alanda çözüm sunarken Büyük Veri kullanımı ile analizi başta olmak üzere dijital dönüşüm çalışmalarını da dikkate alıyor.

Sektörün gündeminde olan bu konuyu Monitise MEA Yazılım Geliştirme Müdürü Murat Ergün‘le, sektöre sundukları çözümler ve Y kuşağının etkileri çerçevesinde konuştuk.

Ergün, bankaların tüm kanallarda hizmet vermelerini sağlamayı birinci hedefleri olarak tanımlıyor. Mobil kanallarda akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir teknolojiler tarafında çözümleri bulunduğu belirten Ergün, ana odaklarının bankaların tüm kanallarda aynı deneyimi, aynı görsel sunumu verebilmeleri olarak ifade ediyor.

Pozitron döneminden beri güvenliğe çok önem verdiklerini belirten Murat Ergün, sundukları SOFT OTP çözümü ile bankaların kullanıcılarına tek kullanımlık şifre üreterek giriş yapabilme olanağı sunduklarına dikkat çekiyor. Bu sayede hem web hem de mobil kanalların aynı güvenlik özelliklerine sahip olduğunu söyleyen Ergün, yakın gelecekte ise giyilebilir teknoloji ürünleriyle birlikte bankaların bu alanda da hizmet vermeye başlayacaklarını ifade ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>