Başarılı girişimci yaşı: 42

0

Başarılı girişimci

Başarılı girişimci olmak için büyük emeklerin yanı sıra yılların vermiş olduğu tecrübe de gerekiyor. MIT’li araştırmacılar başarılı girişimci yaşını ortaya koyan bir çalışmaya imza attı.

Başarılı girişimci yaşını belirlemek için veri analizi yapıldı

MIT Sloan profesörü Pierre Azoulay ve doktora öğrencisi Daniel Kim, geniş bir veri tabanı kullanarak girişimciler hakkında araştırma yaptı. Bu çalışma ile 2007 ve 2014 yılları arasında işlerini başlatan 2.7 milyon şirket kurucusu incelemeye alındı. Araştırmada, bir çalışan işe almaya başlayan girişimcilerinin yaşlarının ortalama 41.9 olduğu tespit edildi. Ayrıca hızlı büyüme gösteren şirket kurucularının ortalama yaşının 45 olduğu saptandı.

Üstelik araştırmacıların analiz ettiği sektör ne olursa olsun, benzer sonuçlara ulaşıldı. Çalışma ekibinin baş sorumlusu Azoulay: “Eğer 22 yaşındaysanız ya da bir MBA programından çıkıyorsanız ve şu anda bir girişimci olmanız gereken bu sosyal perspektif varsa yeniden düşünün. Çünkü harika bir fikriniz olabilir, ancak doğru becerilere sahip olmayabilirsiniz” dedi.

Ancak bu çalışmanın üstünün biraz kapalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başarı kavramını bir çalışan işe almaya veya ekonomik olarak yükselmeye indirgemek dar bir bakış açısına neden oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>