Başarılı girişimciler için akşam tavsiyeleri

0

Girişimci verimliliği konusunun Amerika üzerindeki cazibesi her yıl yayınlanan birçok kitap ve her gün daha erken kalkma yolları bulma obsesyonu göz önüne alındığında sınırsız gibi gözüküyor. Fakat mesele sadece sabah alışkanlıklarını optimize etmek veya önemli olan iş günlerini düzene sokmaktan ibaret değil. Aslında en çok göz ardı edilen verimlilik ve takvim taktiklerinden birisi girişimcinin akşam rutinidir.

İşte sizi akşam takvimlerinde uzmanlaştıracak ve ertesi güne odaklı ve yüksek enerjili bir şekilde başlamanızı sağlayacak 5 tüyo:

  1. Gününüzü değerlendirin: bugün iyi olan ne yaptım?

Ben Franklin titiz rutinleri ve takvimleri ile ünlüydü. Dikkatlice planlanmış her günü sadece tek bir soruyla bitirirdi: ‘‘Bugün iyi olan ne yaptım?’’ Bu hassaslık doğru olsa da girişimci olarak gününüzü gözden geçirmek için biraz daha yapılandırılmış bir yaklaşım izlemelisiniz. Takviminizi, projelerinizi ve sezgilerinizi gözden geçirmeye zaman ayırın.

Kendinize üç soru sorun:

  • Bugün vizyonuma ve hedeflerime doğru nasıl bir ilerleme kaydettim?
  • Bugün özellikle ne için memnunum?
  • Son olarak, öğrendiklerimle nasıl gelişim gösterebilirim?
  1. Yarın için üç öncelik belirleyin

Akşamları yaptığınız şeyler ertesi günkü başarınızı sağlayabilir. Michael Lewis Vanity Fair’de başkan Obama hakkında yazdığı yazıda ‘‘başkanın günü aslında bir önceki gün başlıyor’’ diyor. Başkan akşamlarını bir sonraki günün takvimini ve özetini gözden geçirme ile geçiriyor. Benzer şekilde pek çok yazar günlük işlerini bir cümlenin ortasında bitirmeyi tercih ettiklerini dolayısıyla ertesi gün yazmaya tam olarak nereden başlayacaklarını bildiklerini söylüyor.

Bu momentum oluşturma metodunu hedeflerinizi, görevlerinizi, takviminizi ve arzuladığınız sonuçları düşünmek suretiyle kullanın. Yatmadan önce ‘En önemli şey’ yaklaşımını kullanarak yarınki önceliklerinizi belirleyin. Temiz bir ajandayla ve daha çok şey başarmaya hazır bir şekilde uyanacaksınız.

  1. Rahatlamak için kesin sınırlar çizin

Girişimci olarak işinizin yaşamınız gibi olduğunu hissetmeniz oldukça kolaydır. Fakat iş saatlerinin bitip kişisel zamanın başladığı sınırları açık bir şekilde belirleyin. Psychology Today iş ortamından eve geçişte ritüellerin öneminden bahsediyor. Dünyadaki en stresli mesleklere sahip oldukları tartışılabilecek askeri profesyoneller üzerinde yapılan bir araştırma birkaç özel dakika geçirmek ve üniformaları çıkarmak gibi bir veya iki dakika süren basit bir iki adımın ev ortamına geçişi kolaylaştırdığını ortaya çıkardı.

Bir yürüyüş yapın, sesli kitap dinleyin veya gerinerek gününüzü huzurlu bir şekilde bitirin. Eğer daha çok düzenden hoşlanıyorsanız bir yoga dersine katılın veya meditasyon yapın. Tüm bunlardan sonra eğer mümkünse bağlantınızı kesin ve arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin, rahatlayın, hobilerinizle ilgilenin veya eksik kalan dinlenmelerinizi tamamlayın.

  1. Uyku sağlığına hakim olun

70 milyon Amerikalı en az bir çeşit uyku bozukluğundan mustarip. Girişimciler ise diğer insanlardan daha fazla uykusuz gece geçiriyor. Stresle, yorgunlukla veya girişimcilik hayatının diğer zorluklarıyla mücadele ederken uyuyabilmek için uykuya öncelik vermek ve o zamanı korumak oldukça önemlidir.

ABD’de Ulusal Uyku Vakfı uyku sağlığı için güzel bir plan hazırladı ancak temel noktalar oldukça basit. Sabit bir uyku planı belirleyerek ona uymaya çalışın. Yatakta televizyon seyretmeyin veya iş yapmayın, sadece uyku için kullanın. Yatak odanızı ekransız bölge haline getirerek ve panjurlar sayesinde mümkün olduğunca karanlık tutmaya çalışın. Isı ayarlarıyla oynayarak ortamı serin tutun. Konforlu bir yatağa yatırım yapın. Son olarak yatağa girmeden önce rahatlamak için kendinize zaman tanıyın.

  1. Zevk için bir şey yapın

Neden bu kadar çok çalıştığınızı unutmak kolay olabilir: finansal özgürlüğünüze kavuşmak, ailenize güvenli bir gelecek hazırlamak veya dünyayı değiştirmek. Her akşam size keyif veren bir şey yapın. Tabletler veya telefonlardan uzakta, ailenizle sakin bir akşam yemeği için vakit ayırın. Uzun bir yürüyüşle veya profesyonel bir masajla kendinizi şımartın. İçine dalmaya çok heves ettiğiniz bir kitabı okuyun veya filmi izleyin.

Havuzu doldurmak için hafta sonlarını beklemek yerine her gün çalışmadığınız vakitleri maksimum değerlendirmeye çalışın.

Sonuç

Akşam planlarına dikkat etmek tipik yoğun bir takvime bir kademe daha kontrol ve mantık ekler. Aileniz veya sağlığınız gibi önemli şeyler için zaman ayırmanıza yardımcı olur (veya zorunda bırakır). Sonuç olarak bir sonraki gün en önemli iş önceliklerinizde maksimum verimliliği elde etmek için yüksek enerji ve odağınızı koruyabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>