Başbakan May: İngiltere’nin iklim değişikliğine katkısını 2050’ye kadar yok edeceğiz

0

Birleşik Krallık 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşarak halk sağlığı, hava kalitesi ve biyolojik çeşitliliğini iyileştirecek

Başbakan Theresa May,Birleşik Krallık’ın iklim değişikliğine net katkısını 2050 yılına kadar ortadan kaldıracağını duyurdu. Bunu yürürlüğe koyacak olan kararname bugün, 12 Haziran’da Parlamento’ya sunuldu. Bu 2008 İklim Değişikliği Yasası’nı değiştirecek.

Theresa May, ayrıca, bağımsız bilim uzmanlarından oluşan İklim Değişikliği Komitesi’nin tavsiyelerine dayanan bu iddialı yeni hedefi tartışmak için genç bilim ve mühendislik öğrencileri ile de bir araya geldi. 

İklim Değişikliği Komitesi raporunda daha iyi hava kalitesi ve daha az gürültü kirliliğinin yanı sıra, gelişmiş biyolojik çeşitlilik sayesinde halk sağlığı için önemli faydalar ve Ulusal Sağlık Sistemi için tasarruflar öngörüyor.

Gençler gelecekteki iklim politikasını yönlendirme fırsatına sahip olacak

Bu mevzuat Birleşik Krallık’ın net sıfır emisyon için yasama yapan ilk G7 ülkesi olma yolunda olduğu anlamına gelecek. Diğer büyük ekonomilerin de aynı hedefi benimsemeleri büyük önem taşıyor. Bu nedenle Birleşik Krallık diğer ülkelerin de benzer şekilde iddialı bir aksiyon almalarını desteklemek için 5 yıl içersinde bir değerlendirmede bulunacak, böylece hem kendi öncülüğünün etkisini artıracak, hem de kendi endüstrilerinin haksız rekabetle karşılaşmadığını temin edecek.   

Gençlik Yönlendirme Grubu aracılığıyla ilk kez genç insanlar gelecekteki iklim politikasını şekillendirme şansına sahip olacaklar. Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı (DCMS) tarafından kurulan ve İngiliz Gençlik Konseyi başkanlığındaki Grup, Hükümet’e çevresel eylem öncelikleri hakkında tavsiyede bulunacak ve iklim, atıklar, geri dönüşüm ve biyolojik çeşitlilik kaybı konularında mevcut taahhütler çerçevesinde kaydedilen ilerleme hakkında görüş bildirecek. Grup incelemelerine Temmuz ayında başlayacak.  

 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>