Batman teknolojisi gerçek oluyor

0

Batman’in kendisi için kurduğu “güvenlik ağını” bilirsiniz. Olaylar içinden çıkılmaz bir hal aldığında, Kara Şövalye bir düğmeye basar ve o anki konumunu Yarasa Mağarası’na bildirir. Hemen ardından, hangi seriyi izlediğinize bağlı olarak, ya Alfred duruma müdahale ederek kahramanımızı kurtarmak için gerekli araçları olay yerine yönlendirir ya da Batmobil aldığı sinyaller doğrultusunda olay yerine otomatik olarak yollanır.

Mevcut teknolojilerle Batman düzenini herkes için sağlamak şimdilik hayal olabilir. Ancak bu senaryoda hayati önem taşıyan bir özellik, Google öncülüğünde hayata geçiriliyor. Evet, belki Batman zırhınız, Alfred gibi bir uşağınız ya da Batmobil gibi havalı bir aracınız olmayacak, ancak başınız sıkıştığında yerinizi yetkililere bildirmeniz gerektiğinde bunu yapmak için artık adres kodlamanıza gerek kalmayacak.

Herkes Batman ile aynı imkana sahip olacak

Açıklanan teknoloji aslında öylesine basit ve uygulaması kolay görünüyor ki, “bugüne kadar neden beklediniz?” sorusu akıllara gelmiyor değil. Çünkü bu teknoloji, akıllı telefonların ve GPS teknolojilerinin yaygınlaşmasından itibaren kullanılsaydı kim bilir kaç farklı acil vaka mutsuz sonuçlanmayacaktı. Ancak zararın neresinden dönülse kârdır. En azından Android kullanıcıları için.

Google’ın Android 2.3 ve sonrasındaki tüm sürümlerde (yani Android kullanıcılarının yüzde 99’unda) desteklenecek bu yeni özelliği sayesinde, acil durumlarda polis, itfaiye ya da ambulans gibi servisleri aradığınızda otomatik olarak konumunuz hattın diğer ucundaki yetkililerle paylaşılacak. Cihazınızdaki Wi-Fi, GPS ya da kullanılan baz istasyonu bilgilerini kullanarak tam olarak bulunduğunuz noktayı otoritelerle paylaşan Google teknolojisi, ayrıca üçüncü şahısların erişimini de önleyecek güvenliğe sahip.

Proje için pilot bölge Birleşik Krallık ve Estonya. Ancak Google’ın hedefinde bu teknolojiyi bir an önce global ölçekte canlı kullanıma açmak var. Doğrudan insan hayatına dokunan ve ölüm kalım meselelerinde ibreyi “kalım” tarafına çevirebilecek potansiyele sahip bu çalışma, dileriz bir an önce Türkiye’de de faaliyete geçer.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>