Techinside Google News
Techinside Google News

Bayer kanser suçlamaları nedeniyle ceza ödeyecek

Bayer kanser suçlamaları nedeniyle dava edilmişti. Şirketin, yabani otları karşı kullandığı ilacın kansere yol açtığı belirtiliyor.
- Advertisement -

Dünyanın en büyük ilaç şirketi Bayer kanser suçlamaları nedeniyle dava edilmişti. Şirketin, yabani otları karşı kullandığı ilacın kansere yol açtığı belirtiliyor.

Bayer kanser suçlamaları ile karşı karşıya

İlaç sektörü, günümüzde birçok ölümcül hastalığın ortadan kalkmasını, bunlara karşı elimizde güçlü bir silah olmasını sağladı. Bununla birlikte ilaç sektöründeki dev şirketlerin etik olmayan faaliyetleri de olabiliyor.

İlaç sektöründe dünya devi olan Bayer, kansere neden olma suçlamalarıyla karşı karşıyaydı. Dev şirketin, yabani otlara karşı glifosat isimli bir madde kullandığı belirtiliyordu. Bununla birlikte bu maddenin kansere yol açtığı iddialarıyla ABD mahkemesinde dava açılmıştı.

Sonuçlanan davada, Almanya merekzli şirketin 10 milyar 900 milyon dolarlık bir ceza ödemesine karar verildi.

Beyer’in 2019 yılı verilerine göre 43,5 milyar euro’luk bir satış hacmine sahip olduğu göz önüne alındığında, verilen bu ceza Bayer’i oldukça zor bir durumda bırakabilir. 2018 yılında Bayer’in tarım şirketi Monsanto’yu satın almış ve bu nedenle büyük bir eleştiri toplamıştı.

Bayer tarafından ypaılan açıklamalarda, glifosat isimli maddenin kansere yol açtığı yönündeki iddialar kesin bir dille reddediliyor. Ancak IARC yani Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, glifosatı 2015 yılında kanserojen madde sınıfına almıştı. Dolayısıyla Bayer, bu cezayı ödemekten kaçamayacak diyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir