Techinside Google News
Techinside Google News

Bayraktar TB3’ten yerli motorla yeni rekor!

Bayraktar TB3 SİHA, yerli motoruyla gerçekleştirdiği test uçuşunda 36.310 feet irtifaya çıkarak önemli bir başarıya imza attı.
- Advertisement -

Türkiye’nin milli gururu Bayraktar TB3 SİHA, yerli motoruyla gerçekleştirdiği test uçuşunda 36.310 feet irtifaya çıkarak önemli bir başarıya imza attı. Baykar tarafından geliştirilen milli SİHA, Edirne Keşan’daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı.

Bu uçuşta Bayraktar TB3’e TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoru güç verdi. Milli SİHA, adım adım hedefine doğru ilerlerken Türkiye’nin savunma sanayisindeki yerlilik ve millilik hedeflerine de önemli katkılar sağlıyor.

Test uçuşları kapsamında Bayraktar TB3, TCG Anadolu’da konuşlanacağı için gemi koşullarını birebir yansıtan 12 derece eğimli bir rampadan da başarıyla havalandı. Bu da milli SİHA’nın gemiye entegrasyon sürecinde önemli bir aşamayı geride bıraktığını gösteriyor.

Bayraktar TB3 bugüne kadar gerçekleştirdiği test uçuşlarında toplam 445 saat 3 dakika havada kaldı. 20 Aralık 2023’te yapılan uzun uçuş testinde ise yere inmeden 32 saat havada kalarak 5.700 km yol kat etti. Ayrıca 26 Mart 2024’te Aselsan tarafından geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile entegre olarak uçtu.

Bayraktar TB3’ün en önemli özelliklerinden biri, katlanabilir kanat yapısı sayesinde TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilme yeteneğine sahip dünyadaki ilk SİHA olması. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasının planlandığını açıkladı.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyeti ile dikkat çeken milli SİHA, uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Keşif, gözetleme, istihbarat ve taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra edebilecek olan Bayraktar TB3, Türkiye’nin caydırıcı gücüne önemli katkılar sağlayacak.

Baykar, geliştirdiği İHA ve SİHA’lar ile Türkiye’yi savunma sanayisinde önemli bir konuma yükseltirken, ihracat konusunda da büyük başarılara imza atıyor. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise 9 ülkeyle olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir