Baz istasyonu verileri izinsiz kullanılamayacak

0

Baz istasyonu verileri

ABD’de yaşanan bir olay sonrasında Anayasa Mahkemesi, baz istasyonu verileri için yeni bir karar verdi. Bu verilerin izinsiz olarak kullanılamayacağı belirtildi.

Baz istasyonu verileri için izin gerekiyor

ABD istihbarat teşkilatı NSA, 2014 yılında bir suçlunun yerini, baz istasyonu verilerini inceleyerek tespit etmişti. İzinsiz olarak yapılan bu izleme sonrasında, bu tip durumların yasal olup olmadığına yönelik Anayasa Mahkemesi inceleme başlatmıştı.

ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar göre, baz istasyonu ve GPS verilerini izlemenin yasal olmadığı duyuruldu. Yani kolluk kuvvetlerinin de izin almadan bu verilere erişmesinin uygun görülmediği belirtildi.

Gelecek ay itibariyle yürürlüğe girecek yeni yasayla vatandaşların konum bilgileri gibi veriler toplanamayacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>