Beacon ile kurallar değişiyor

0

Bir zamanlar müşteriye ulaşabilen tüm reklam kampanyaları, televizyondan izlediklerimiz ve gazeteden okuduklarımızdan ibaretti. Teknoloji gelişip, şirketlerin tüketiciye ulaşabildikleri kanallar arttıkça reklamları şehirlere göre bölmek, sonrasında belirli bir semte özel tanıtım yapmak ve sokaklara kadar inebilmek mümkün oldu. Ancak kurumsal dünyanın hedefinde bugünün trendi “bireye özel” pazarlama var.

Bunu mümkün kılacak en önemli teknolojilerden biri Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde tanıtıldı. Beacon adı verilen bu minik cihaz, Zirve’ye damgasını vuran konulardan biri olan mikrolokasyonun kalbini oluşturuyor. BLE kısaltmasıyla bilinen ve daha az güç tüketen Bluetooth Low Energy bağlantısıyla çalışan Beacon, küçük, pratik ve kurması-yönetmesi kolay bir cihaz olarak öne çıkıyor.

Doğru yerde ve doğru zamanda

Turkcell’in kurumlara sunmak istediği noktasal pazarlama fırsatları için kilit rol oynayan Beacon, 30 metre menzilde yayın yaparak uyumlu kodların bulunduğu uygulamalarla iletişime geçebiliyor. Bunun anlamı yakın gelecekte Migros’un et reyonundan geçerken (eğer telefonunuzda Beacon SDK’sını kullanan uygulamalardan biri yüklüyse) dana kıymanın kilosunda sadece size özel ve sadece o an için geçerli bir indirime sahip olma şansınız hayli yüksek olacak.

Farklı geliştiriciler tarafından, farklı format ve teknik detaylara sahip olarak piyasaya sürülen Beacon modelleri için Turkcell’in sunmayı planladığı hizmetin başında ise devasa kullanıcı portföyü geliyor. Milyonlarca abonesiyle Turkcell, kurumlar için kullanıcı mahremiyetini ihlal etmeyecek nitelikte, kişiye ve konuma özgü tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini mümkün kılacak.

Yayınlanacak SDK ile birlikte, her kurum kendi uygulamasını ve kendi iletişim senaryosunu geliştirebilecek. Panel biçiminde gerçekleşen ve Turkcell’den Neslihan Uçar’ın moderatörlük yaptığı, POI Kurucu Ortağı Salih Zeki Çimen, Migros CIO’su Mustafa Bartın, Mekanist Genel Müdürü Ali Servet Eyüboğlu ve yine Turkcell’den Ürün ve Servisler Direktörü Arda Özgün’ün katıldığı toplantıda perakende sektöründe, otelcilikte, görme engellilere sunulan servislerde ve müzelerde Beacon’ın kullanım olanakları detaylandırıldı.

Alışveriş arabalarına telefon bölmesi…

“Google Analytics’in gerçek dünyaya uyarlanması” olarak tanımlanan Beacon, firmaların müşterilerle iletişime geçebilmeleri için yepyeni bir kanal oluşturuyor. Bu kanalın içerik, kampanya ve analiz başlıkları altında üç ana faydası bulunuyor. Üstelik kampanyalar yapıldıkça arka planda oluşan büyük data sayesinde, sistem zamanla daha da verimli ve akıllı hale geliyor.

Beacon, kullanıcılara bireysel seviyede ulaşabilmek ve stant bazlı tanıtım ya da bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirebilmek için kurumların ihtiyacı olan her şeyi sağlıyor. Şimdi sırada, tıpkı Migros CIO’su Mustafa Bartın’ın dediği gibi müşterilerin anlık olarak telefonlarına bakabilmelerini sağlayacak bir “yan teknoloji” geliştirmek var; alışveriş arabalarına eklenecek bir cep telefonu tutacağı gibi…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>