BELBİM ve BKM, İstanbulkart için işbirliğine gidiyor

0

18 milyon aktif kullanıcıya sahip İstanbulkart ve TROY’un güçlerini birleştirmesiyle, yerli ve milli ödeme yönteminin  büyümesine katkı sağlayacak iyi niyet protokolü BELBİM ve BKM arasında 28 Mart’ta imzalandı. 

Hayata geçirilecek proje ile İstanbulkart’ın, Türkiye’de 50 bini aşkın ATM’de ve yaklaşık 2,4 milyon ödeme noktasında, dünyada ise 190 ülkede, 2 milyon ATM’de ve 42 milyonu aşkın noktada kullanılabilir uluslararası ön ödemeli bir kart haline getirilmesi sağlanacak. 

İstanbulkart 2007’de elektronik para medyası oldu

1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi olarak kurulan BELBİM, İstanbul toplu ulaşımında kullanılan elektronik ücret toplama sisteminin kurucusu ve İstanbulkart’ı 2007 yılında elektronik para medyası olarak geliştirdi. 18 Aralık’ta 2015 tarihinde BDDK’dan faaliyet izni alarak elektronik para kuruluşuna dönüşen BELBİM, bu bağlamda İstanbulkart’ı bir ulaşım kartı olmanın da ötesine taşıyarak, tüm ödemelerde kullanılabilecek bir şehir yaşam kartına dönüştürdü. 

TROY entegrasyonu ile toplu taşıma ve ödeme işlemlerine ait verilerin finansal kazanımlarının ülke sınırları içerisinde kalması ve yerli yazılım alt yapısı kullanılarak tüm noktalarda geçerli dünya standartlarında bir ödeme aracının oluşturulması hedefleniyor. İstanbulkart kullanıcıları hiçbir bankaya bağlı kalmadan, TROY logolu İstanbulkart’ları ile ATM’lerden para yatırma ve çekme işlemleri yapabilecek, kredi kartı ve banka kartlarının geçtiği her yerde ödeme aracı olarak kartlarını kullanabilecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>