Bakır hatlarda 10 Gbps ile hız rekoru kırıldı

0

Deney, bakır kabloların fiber ile değiştirilmek istendiği bir döneme denk gelmesi itibariyle dikkati çekiyor. Telekom şirketleri, fiberin müşterilerine çok daha rekabetçi ve hız beklentilerini karşılayan bir hizmet sunabilmeleri için gerekli olduğu açıklamasını yapıyor.

Alcatel Lucent’ten, yapılan açıklamada (1) toplam 30 metre uzunluğunda iki parça standart telefon kablosunun kullanıldığı belirtiliyor. Açıklamaya göre, testte kullanılan ve “XG-FAST” olarak isimlendirilen kablo, seri üretime geçilmesi durumunda bir kaç yıl içerisinde kullanıcılara 1 gbps hızda erişim sağlayabilecek. Bu ise altyapı maliyetlerinin kayda değer ölçüde azaltılması, yani bir diğer deyişle kullanıcılara daha ekonomik internet erişimi sunulabilmesi anlamına geliyor.

Ancak, tüm bu pozitif deneyimsel sonuçlara karşın kimi analistler bu teknolojinin internette zaman zaman görülebilen tıkanıklıkları ortadan kaldırmayacağını ifade ediyor. Bu öngörüye göre, sinyal artırımı yapan santrallerden uzakta ve özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kullanıcılar, internet hızındaki düşüşü en fazla hissedenler olacak. Rekor sayılabilecek hızlara erişmenin kuralı bir süre daha aynı kalacak: santrale yakın bir konumda olmak.

Rekor testin ayrıntılarına bakmak gerekirse; teknoloji, Bell’in Belçika, Antwerp’deki çalışanları tarafından geliştirildi. Ekip, bahsi geçen hızı sağlamak için bir taraftan XG-Fast adı verilen kabloyu üretirken bir taraftan da veri akışını destekleyecek 500 MHz veri aktarma kapasitesine sahip bir kit tasarladı.

(1) http://www.alcatel-lucent.com/press/2014/alcatel-lucent-sets-new-world-record-broadband-speed-10-gbps-transmission-data-over-traditional

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>